• גיא גלבויז: היתרונות והחסרונות של טראמפ מנקודת המבט של השקעות

  גיא גלבויז, מומחה לשוק ההון מנתח נושאים רבים העולים בתקופה האחרונה בארה"ב - הפדרל ריזרב, שיעורי הריבית והערכות הון עצמי. אך בימים אלו, אין דבר השולט בשיחה כמו התחלתו המפתיעה של ממשל דונלד טראמפ. ניתוח היתרונות והחסרונת עד כה
  12/03/2017 | תוכן שיווקי

  "כולנו חיים בבועות מתוצרת עצמית. זהו מאמץ בלתי-פוסק להחליף משקפיים ולמצוא את מה שאולי החמצנו. דרך אחת שאני מנסה לעשות בה את זה היא בהקשבה לאנשים המנהלים כספי לקוחות. מרתק לשמוע את החדשות שהם מביאים מהחזית", אומר גלבויז.

  "אני חושב שקוראים רבים שומעים חלק מהדברים הללו ללא קשר לתחום עיסוקים", מוסר גלבויז. "אין ברצוני למסגר את הנושא הזה במונחי פוליטיקה או אידיאולוגיה מפלגתית. כפי שכתבנו פעמים רבות בעבר, זו אינה דרך להשקעת כספך. אולי כדאי למסגר זאת במונחי ערך שוק קונסטרוקטיבי או הרסני".

  גלבויז סבור כי לא משנה אם אנשים מסכימים עם היתרונות והחסרונות המופיעים להלן; משנה חשיבתם של מיליוני אנשים המחזיקים בטריליוני דולרים של הון. הבה נתחיל בצד הקונסטרוקטיבי של המאזן:

  יתרונות

  1. רפורמה במס: זוהי רפורמה משמעותית והיא כוללת הפחתת מסים, הפשטת חוקי המס התאגידיים, והחזרה לארה"ב של טריליוני דולרים של רווחי תאגידים המאוכסנים בחו"ל בכדי להימנע ממיסוי. כפי שצוין בעבר, יהיה קשה להתחרות בהשפעה הכלכלית של הפחתת המסים, רפורמת המיסוי, וחזרתו של כל הכסף מחו"ל. הוסיפו לכך את מס' 3 ברשימתנו ותקבלו תמריץ קיינסיאני במיטבו.

  2. דה-רגולציה: כאן עולות תקוות לא רק בסקטור הפיננסי, שנהנה מאוד מפריחת השוק לאחר הבחירות, אלא גם בתעשיות רבות אחרות. אנשים רוצים להאמין שעלות העיסוק בעסקים תפחת.

  3. תשתית: בשלב מסוים נראה שטראמפ התלהב מתכנית להוציא עד לטריליון דולר על שיקום והרחבת הגשרים, הכבישים, המנהרות, הנמלים, ומערכות המים בארה"ב. כפי שהראנו אתמול, זה כבר לא עומד על הפרק.

  4. הרגשה: כל הנאמר לעיל יחדיו מביא לאופטימיות בקרב אנשי עסקים ומשקיעים, מה שמזין כמובן את מה שראינו בשווקים.
  5. הקץ לשלטון החד-מפלגתי: אני סבור כי כל נשיא אמריקני משתוקק בסתר ליבו למערכת פרלמנטרית, שבה יהיה קל יותר (תיאורטית) לפעול. (היי, אמרתי שייתכן ולא תסכים עם זה, אך זה מה שאני שומע מאנשים).

  בנוגע לצד השני של המאזן:

  חסרונות

  1. סדרי-עדיפות שגויים: הקשחת התנאים להגירת מוסלמים; קריאת-תגר על עצמאות הפדרל ריזרב; בחירות משונות של אנשים בלתי-מתאימים לקבינט; יצירת עימות עם סין ועם שותפים אחרים לסחר ללא סיבה; הידוק הקשרים עם רוסיה ועם המשטר שלוח-הרסן השולט בה. ככל שהנשיא מכלה זמנו על דברים שבסדר עדיפות שגוי, הדברים החיוביים המתוארים לעיל יהיו פחות רלוונטיים.

  2. בחירות 2018 לקונגרס. לבחירות באמצע כהונת הנשיא ב-2010 היו השלכות מהותיות, מאחר ו"מסיבת התה" העמידה אופוזיציה משמעותית לנשיא ברק אובמה. טראמפ עורר זעם רב בהרבה מזה שעורר אובמה ושיעורי התמיכה בו הם הנמוכים בהיסטוריה לנשיא חדש. יש סיכוי ממשי שחלון ההזדמנויות שלו להגיע לכל הישג שהוא יהיה קצר מזה של כל נשיא מודרני אחר.

  3. מעבר להתנהלות נשיאותית: אנחנו מחכים עדיין לשינוי זה. בואו נדבר גלויות: אם מסיבת העיתונאים של אתמול לימדה אותנו משהו, זה שהסיכוי שמעבר זה יתרחש הוא מזערי. חישבו על כך: ההתעקשות המשונה על "עובדות אלטרנטיביות" שהופרכו; התעלמות מכל דבר שהוא אינו מסכים אתו בתואנה שאלו "חדשות מזויפות"; חוסר היכולת להתרכז; המלחמה עם קהיליית המודיעין; התקוטטות אין-סופית מיותרת עם התקשורת החדשותית. מצעד זה של שגיאות מיותרות מעלה חששות אצל אנשים רבים, ובכללם תומכי טראמפ.

  4. סקנדלים ובעיות משפטיות. תגידו מה שאתם רוצים על אובמה, בימי ממשלו לא היו סקנדלים במובן של שימוש במשרה למען רווח אישי. לא עבר אפילו חודש מהשבעתו של טראמפ לנשיא וכבר מדובר בחשש פוטנציאלי רציני.

  5. אי-וודאות: כל הנאמר לעיל הפך את המועמד הכאוטי לנשיא של אי-וודאות. פשוט אין דרך לדעת כיצד נשיאותו תתפתח מאחר ולא נבחר מעולם טיפוס מסוגו של טראמפ למשרה הבכירה ביותר בארה"ב.

  "לעת עתה, השווקים קרובים לשיא של כל הזמנים ונראה שהם אינם מודאגים מבעיות אלו. סבורני שנמצא בקרוב איזה צד של מחלוקת זו יניע את השיחות ואת השווקים", מסכם גלבויז.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי