• כבר לא מיליארדר: הונו של אדם נוימן נחתך ל-600 מיליון דולר

  אחרי ביטול ההנפקה והרחקתו מכיסא המנכ"ל, מייסד WeWork איבד כ-3.5 מיליארד דולר מהונו ונפלט מרשימת עשירי העולם של פורבס • חברת האם We.Co שווה כעת 2.8 מיליארד דולר לכל היותר
  15/10/2019 | מערכת פורבס

  לאחר ביטול ההנפקה של WeWork והפרידה שלו מכס המנכ"ל, המכה מגיעה כעת גם אל הכיס של אדם נוימן. פורבס שהעריך השנה את הונו בכ-4.1 מיליארד דולר ברשימת עשירי העולם, חתך את הערכת השווי שלו ל-600 מיליון דולר לכל היותר.

  לפני שנתיים בדיוק הופיע אדם נוימן על שער פורבס האמריקאי. הכותרת: "The $20 billion office party". בראיון גלוי סיפר נוימן על המפגש שלו עם מסיושי סאן, הבעלים של סופטבנק היפנית, שהזרימה לחברה שלו כמויות בלתי נגמרות של דולרים במהלך השנתיים האחרונות. באותה העת, עם ההשקעה הראשונה, WeWork זכתה להערכת שווי של 20 מיליארד דולר. סאן סיפר אז לפורבס כי אמר לנוימן "תעשה את זה גדול פי עשרה מהתוכניות הראשוניות שלך. אם אתה חושב ככה, אז ההערכה הזו היא זולה - WeWork יכולה להיות שווה כמה מאות מיליארדי דולרים".

  נוימן. נחשב ככריזמטי, נועז ומלא ברוח נעורים | צילום: jamel toppin

  התחושה הזו ליוותה את נוימן, שהתכונן עד לפני כמה חודשים לצעד הגדול הבא - הנפקה של החברה לפי שווי של 47 מיליארד דולר. אבל אז הכל החל להתמוטט. עם הגשת התשקיף לפני ההנפקה, החלו להיחשף התנהלויות תמוהות של נוימן, שלוו בתחקירים לא מחמיאים וביקורת גוברת על עצם יכולתה של החברה לייצר רווחיות. מי שעד אותו הרגע נחשב כוכב כריזמטי, נועז מלא ברוח נעורים וחלומות לשינוי העולם, איבד את הילת ההצלחה והפך בתוך שבועות לנטל עצום. נוימן נאלץ לעזוב את כיסא המנכ״ל, ההנפקה בוטלה ו־WeWork מוצאת עצמה כעת בצרות צרורות. נוימן עצמו איבד את מקומו ברשימת עשירי ארה"ב ולפי דיווחים, נראה כי הוא עשוי לאבד בקרוב גם את שארית השליטה שלו בחברה (18% לפי ההערכות). כן, הוא ישאר עשיר מאוד (מספיק כדי להתברג בתחתית רשימת 100 הישראלים העשירים), אבל הרבה פחות ממה שקיווה.

  WeWork שווה 2.8 מיליארד

  נוימן הופיע לראשונה ברשימת עשירי העולם בשנת 2016 עם הון מוערך של 1.5 מיליארד דולר. הוא היה רק בן 36 ומשקיעים פרטיים העריכו אז את שוויה של WeWork ב-10 מיליון דולר. היום פורבס מעריך כי החברה שווה לכל היותר 2.8 מיליארד דולר, אך מצבה רחוק מלהיות טוב. היא זקוקה בדחיפות למימון (שהיה אמור להגיע מההנפקה שבוטלה) ומחזיקה בהון שיספיק לה רק עד אמצע השנה הבאה. כעת, החברה תאלץ למצוא מקור מימון חדש או דרך לגרום למתחמים שלה להפוך לרווחיים.

  הערכת השווי העודכנת של נוימן מבוססת על אחזקותיו בחברת האם We Co. בנוסף לכ-500 מיליון דולר שקיבל ממכירת מניות שהיו בבעלותו ובקיזוז 380 מיליון דולר שהוא חייב, כפי שפורט בתשקיף שהגישה החברה לפני ההנפקה. 15% מהרווח שעשה על מכירת מניותיו בעבר הועברו לצדקה.

  פורבס מעריך כי שותפו של נוימן, מיגל מקלבי, שווה כעת 400 מיליון דולר (לעומת 2.9 מיליארד במאי האחרון). יחד עם זאת, לא ידוע האם מקלבי מכר גם הוא מניות של החברה בסבבי הגיוס הקודמים. אם עשה זאת, הונו עשוי להיות גבוה יותר.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי