• "הישראלים מבינים איך עובד עולם ההשקעות. זה עדיין לא אומר שכל אחד יכול להיות משקיע"

  בשיחה מיוחדת עם פורבס מסבירים אלכסנדר טבאצי ואלברט פריד, בכירים בבנק פיקטה השוויצרי, כיצד להתמודד עם השינויים המלחיצים בכלכלה הגלובלית, כיצד לנהל את תיק ההשקעות בשלווה ומה מלהיב אותם במשקיעים הישראלים
  07/11/2019 | רוני קרצנר

  "העולם משתנה כל רגע, צריך לשנות דעה באופן תדיר, לפעמים פעמיים או שלוש ביום", זאת נקודת המוצא של אלכסנדר טבאצי, מנהל אסטרטגיה גלובלי בבנק השוויצרי Pictet.

  הכתבה מופיעה בגיליון אוקטובר 2019 של פורבס ישראל

  לרכישת הגיליון לחצו כאן

  "הסביבה שעליה אנחנו מדברים מאוד מורכבת מבחינה פוליטית, והמפתח הוא להבין איזו חברה יכולה להתגבר על כל הקשיים האלה. הקריטריונים המרכזיים כאן הם להסתכל על חברות שיש להן 'כוח תמחור' גבוה, לבחון נכון את ההערכה והערך המהותי של החברות וכן, מומלץ לבחון שווקים מתעוררים במטבעות חזקים - שם המחירים, השערים והתשואות יכולים להית נרחבים יותר".


  טבאצי. "אנחנו דואגים להרגיע אנשים". צילום: Pictet Group

  טבאצי יושב בלאונג' של מלון נורמן בתל אביב ביום שמשי במיוחד, ולצדו אלברט פריד, מנכ"ל פיקטה ישראל ניהול נכסים פיננסים. שניהם בלבוש אלגנטי, מעצימים עוד יותר את האווירה היוקרתית סביבם, כיאה לנציגיהם של בנק מכובד. "מה שמרשים אותנו כאן, בישראל, אלו האנשים האיכותיים שאנחנו פוגשים. יש הרבה יזמים צעירים שמוכנים לקחת סיכונים ורואים את הרצון לצמוח", אומר טבאצי, מומחה בינלאומי להשקעות, שמפיץ את הידע ואפשרויות ההשקעה בין סניפי הבנק ברחבי העולם בעזרת צוות מיוחד שהקים במטה הבנק בז'נבה.

  הוא הצטרף לפיקטה לפני 22 שנים ומגיע לארץ לעתים תכופות בשביל לחזק את הקשרים עם הסניף הישראלי של הבנק, שמסייע ללקוחותיו במציאת אפשרויות השקעה ואף מציע עזרה בפתיחת חשבון בנק בשווייץ ללקוחות חדשים.

  בנק ההשקעות, הם אומרים, כבר לא שמור רק למולטי־מיליונרים, ומאפשר גם לבעלי חיסכון צנוע יותר להיכנס לשווקים, על אף שיהיה להם קשה יותר, משום שלא יוכלו לגוון את הפורטפוליו שלהם, ולא ייהנו מאוויר לנשימה, שמאפשר להימנע מקבלת החלטות פזיזות.

  העולם המשובש שבו אנחנו חיים, עם הקצב המהיר והמסחרר, מדאיג משקיעים רבים, ולא משנה אם הם פועלים בישראל או בעולם, משקיעים עשרות מיליונים או מאות אלפים. אירועים גלובליים, כמו מלחמות סחר, ברקזיט או מתקפה על מיכליות נפט במפרץ הפרסי - משפיעים על ההון. "אירועים כאלה מביאים לקפיצות במחירים הנובעות מאי־ודאות לגבי העתיד לבוא", אומר טבאצי.

  "מלחמת הסחר למשל יכולה ליצור האטה בכלכלה. אם ארצות הברית תטיל מכסים על כל הייבוא מסין, אז כל החברות ייפגעו והכלכלה תיכנס לקשיים. לכן הבנק המרכזי בארצות הברית ייאלץ לשמור את הריביות נמוכות ככל האפשר. אותו דבר קורה בגרמניה והבנק המרכזי האירופי".

  לפי טבאצי, לכל אירוע יש את היכולת להשפיע, כך שנכון יהיה למשקיע לעשות הערכה של מה גודל האפקט שאירוע יוצר - האם הוא משפיע בפן גלובלי או מקומי? ואיך זה משפיע על הצמיחה? "בשביל שהנושא הזה ייפתר, צריך שהצמיחה תחזור לגדול, אולם זה לא יתאפשר בסביבה עם ריביות נמוכות, בגלל חוסר הוודאות. ליזמים קשה לתכנן 5־3 שנים קדימה, כי הם לא יודעים אם הברקזיט ייצא לפועל או אם יוטלו מכסים. לכן, כשהסקטור הפרטי מפסיק להשקיע, הממשלות צריכות להיכנס לעניין ולהתחיל להשקיע בעצמן", מסביר טבאצי, שמתכוון אפילו לעידוד צמיחה בעזרת השקעות פיזיות, כלומר, בניית תשתיות על ידי רשויות מדיניות.

  איך מתמודדים עם חוסר הוודאות הזאת?
  "באופן מפתיע העולם לא נופל, למרות שזה מה שמוצג בחדשות. משקיע שקורא חדשות רעות צריך לקחת צעד אחורה ולשאול את עצמו האם החדשות קשורות להשקעה שלי והאם אני צריך לקבל החלטה היום. ב־90% מהמקרים התשובות הן לא. בגלל זה אנחנו דואגים להרגיע אנשים - אנחנו לא רואים מיתון קרוב בארצות הברית ולא באירופה, לכן צריך לבחון את ההשפעה ולקבל החלטה בנחת".

  המסר המרכזי, מבחינת טבאצי, הוא שהם לא רואים מיתון באופק. הדבר השני הוא, "שהבנקים ימשיכו לשמור על ריביות נמוכות במשך תקופה, מה שמאפשר לחברות לשרוד, אולם משקיע לא רוצה להתפשר על איכות הפורטפוליו שלו. חשוב להיות מסוגל לנווט בלי קשר למה שעובר על השוק, כי אם תיאלץ לקחת החלטות כשהשווקים נמוכים אז המחירים והשוק יהיו כמובן נגדך".

  מחוברים לעולם

  פיקטה הוא בנק פרטי שמנהל נכסים בשווי 500 מיליארד דולר ומעסיק כ־4,500 עובדים ב־17 מדינות, כשמטה הבנק בז'נבה. מי שפתח את הדסק הישראלי בסוף שנות ה־90 ומנהל אותו עד היום הוא פסקל דה קרוזה. הדסק נפתח לאחר ששר האוצר דאז, בנימין נתניהו, פתח את אפשרות ההשקעה הבינלאומית למשקיעים מקומיים.

  הקשר של פיקטה עם ישראל התחיל הרבה קודם: הבנק השווייצרי היה אחד הבנקים בהם נעזר ארגון ההגנה במהלך מלחמת העצמאות בשביל להעביר כספים שהגיעו מארצות הברית. "ליזמים הישראלים יש את הגמישות והדינמיות שחיוניות לעולם ההשקעות", אומר פריד.

  מלבד ההתרשמות מהיזמות הישראלית, טבאצי מתפאר גם מהיכולת של המשקיעים הישראליים לדעת מה קורה בעולם. "הישראלים מבינים איך עובד עולם ההשקעות", הוא אומר. "זה עדיין לא אומר שכל אחד יכול להיות משקיע. חלק גדול מהעבודה שלנו, זה להסביר את הבסיס ואת ההשלכות של השוק".

  "הלקוחות שלנו מגיעים בשביל לקבל עצות במה להשקיע מחוץ לישראל", מספר פריד. "לצורך כך חשוב להבין מה אתה רוצה להשיג בעת השקעת החסכונות שלך ומה רמת הסיכון שלך. השקעה היא לא אותו דבר עבור כל אחד".

  כיצד מתנהל תהליך "הקצאת נכסים"?
  פריד מסביר שבמקרה של לקוחות שמרנים, הבנק לא מתמקד רק בהכנסה, אלא בהקצאה בעלת סיכון נמוך, כמו אגרות חוב איכותיות, השקעה בשווקי כסף, פיקדונות או מזומן. עבור לקוחות שמוכנים לקחת סיכון רב יותר, בשאיפה לתשואות גבוהות יותר, מתמקד הבנק בהקצאה עם סיכון גבוה יותר כמו מניות, נדל"ן ומניות פרטיות. בנוסף, הם מציעים גם השקעות אלטרנטיבות כמו נדל"ן, קרנות הון סיכון וקרנות גידור.

  הרעיונות ואופציות ההשקעה מגיעים מאלכסנדר והצוות שלו, שדואגים לעדכן ולהדריך את פריד וצוות היועצים בישראל - והם עושים זאת בעקבות מחקר עמוק ואיתור אפשרויות השקעה טובות, פעולה שמבצעת קבוצה של 150 עובדים בשווייץ, ביניהם אנליסטים, אנשי אסטרטגיה ומנהלי תיקי השקעות. "אנו עורכים מחקר מעמיק ובוחנים את כל האפשרויות, כי לפני שאנחנו מייעצים להשקיע בחברות, אנחנו רוצים לבחון אותן לעומק", אומר טבאצי.

  "בימינו קשה יותר להעמיד קבוצה שמכוונת מטרה לבחינת אפשרויות השקעה כי יש משקיעים רבים שמשקיעים פשוט בחברות שב־S&P500, אבל אנחנו חושבים שהיצע רב של השקעות משפר את הסיכויים לרווחים לאורך זמן. כמובן שאנחנו משתפים מידע כל הזמן עם כל הסניפים שלנו בעולם".

  הכתבה מופיעה בגיליון אוקטובר 2019 של פורבס ישראל

  לרכישת הגיליון לחצו כאן

  לכל העדכונים, הכתבות והדירוגים: עיקבו אחרינו בפייסבוק ובאינסטגרם

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי