• שווה זהב: שווייץ הוציאה מטבע מיוחד עם דמותו של רוג'ר פדרר

  מהדורה מוגבלת של המטבע הנושא את דמותו של הטניסאי הטוב בכל הזמנים מושקת בימים אלו • פדרר, ששבר שיאים רבים בעולם הטניס, הוא גם הספורטאי המרוויח ביותר השנה על פי פורבס, עם 93.4 מיליון דולר בשנה האחרונה
  05/12/2019 | דניאל רוזין
  פניו של רוג'ר פדרר ידועות בכל העולם, גם למי שאינו חובב ספורט. עתה, הטניסאי השוויצרי יהפוך לאדם החי הראשון שדמותו מונצחת על מטבע, שהוקדש לו על ידי הממשלה השוויצרית.

  "בנוסף להברקותיו הספורטיביות, רוג'ר פדרר הוא מעל הכל השגריר המושלם לשווייץ", נמסר בהצהרה של המטבעה האחראית על ייצור המטבעות השווייצרים. "יש לו דרך ייחודית להיות אהוב, צנוע ומצליח".

  זאת לא הפעם הראשונה שפדרר זוכה למחווה מהמדינה. בשנת 2007 הוא הצטלם על מהדורה מוגבלת של בול שהנפיק הדואר השווייצרי בבאזל, העיר בה גדל. גם אז הוא היה האדם הראשון שקיבל את הכבוד בעודו בחיים.

  המטבע שנושא את דמותו של פדרר | צילום: מתוך אתר המטבעה השווייצרית Swissmint

  מטבע רוג'ר פדרר, עם שווי של 20 פרנק שווייצרי, מראה את כוכב העל בן ה-38 כשהוא בפעולה במהלך משחק, אוחז במחבט. המטבע יונפק החל מה-23 בינואר 2020, כאשר המכירות המקדימות יחלו מה-2 עד 19 בדצמבר. 

  שני מטבעות יישאו את דמותו של פדרר. הראשון הוא מטבע כסף, שיימכר במהדורה מוגבלת של עד 95,000 מטבעות, תמורת 30 פרנק שווייצרי (כ-30 דולר). השני הוא הוא מטבע זהב של 50 פרנק שווייצרי, שישוחרר בשנת 2020.

  המטבעה השווייצרית ייצרה השנה מספר מטבעות הנצחה מיוחדים, ביניהם לנחיתה של הירח ולקרקס קני. כמו כן, בעבר היא גם שיחררה מטבעות המכילים אייקונים לאומיים כמו אילוף שווייצרי, סכין שווייצרי והקיטור השווייצרי הוותיק ביותר.

  "תודה לשווייץ על הכבוד והפריבילגיה המדהימים האלה", כתב פדרר בציוץ בטוויטר, שכלל סרטון בן 50 שניות המציג את המטבע עם דמותו בשילוב עם רגעים שלו מתחרה על מגרש הטניס.

  פדרר. שבר כל שיא אפשרי | צילום: Shutterstock

  הגדול בכל הזמנים

  בשביל להבין את הגדולה של פדרר צריך רק להסתכל על השיאים ששבר. השווייצרי זכה ב-103 תארים בקריירה ושבר שיא זכיות בגראנד סלאם לגברים.

  השוייצרי, שידוע במשחק האלגנטי שלו ובשליטה המוחלטת בכל האספקטים של הטניס, הוא הספורטאי המרוויח ביותר בעולם. על פי פורבס, הרוויח פדרר בשנה האחרונה 93.4 מיליון דולר.

  עקביותו של פדרר בטופ העולמי, בשילוב מיומנויות תקשורת יוצאת דופן (הוא דובר ארבע שפות), זיכו אותו בשורה של מפרסמים ענקיים, ביניהם הבנק שוויצרי Credit Suisse, יצרנית הרכב הגרמנית מרצדס בנץ ומותג הלבשה היפני יוניקלו.

  כמו כן, הוא גם פעיל מאוד בפילנתרופיה. קרן רוג'ר פדרר שלו חינכה יותר ממיליון ילדים באפריקה ותרמה כבר יותר מ-40 מיליון דולר מאז הושקה בשנת 2003. בנוסף, בשנת 2006 הפך לשגריר השווייצרי הראשון של UNICEF.

  פדרר, שנשוי למירקה (לשניים ארבעה ילדים), נהנה בימים אלה מקצת חופש לפני שייצא למלבורן לגראנד סלאם - אליפות אוסטרליה הפתוחה. את העונה האחרונה סיים במקום השלישי בדירוג העולמי לגברים, עם שיא של 53-10 ניצחונות מול הפסדים. הוא גם זכה בארבעה תארים ולקח הביתה 7.6 מיליון דולר בפרסים.

  "קשה לעקוב אחר כל שיאי הטניס שלו - הוא בילה 237 שבועות רצופים כמספר 1 בעולם, מחזיק בתארים הגדולים ביותר של סינגלים לגברים (20) וזכה ב-103 תארים עד כה", אמר האחראי להוצאת המטבעות. "השיאים האלה וסגנון המשחק המגוון שלו הופכים אותו ככל הנראה לטניסאי הגדול בכל הזמנים".


 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי