• סופרת צללים: כך הפכה מקנזי בזוס לאחת מעשירות העולם

  בראשית ימיה של אמזון ישבה מקנזי בזוס בחלל ששימש גם כמטבח של החברה • 23 שנים אחרי, היא מיליארדרית טרייה (ושתקנית) ששווה 36.1 מיליארד דולר ומככבת במקום ה-15 ברשימת עשירי ארה"ב של פורבס • מי את, מקנזי בזוס?
  19/12/2019 | נח קירש

  מקנזי בזוס לא היתה בררנית, וזה הועיל לה, מכיוון שלא היה זמן לבררנות במטה אמזון בתחילת 1996. היא חלקה את משרדה עם עובד זוטר בחלל ששימש גם כמטבח של החברה.

  במשך 12 שעות ביום, כשעובדים נדחקו למשרדה כדי לחמם את הארוחה שלהם במיקרוגל, היא ניהלה את החשבונות. בלילה היא עברה למחסן, לסייע באריזת הזמנות של לקוחות.

  מקנזי בזוס. שותפה לצמיחה | צילום: Kevork Djansezion, GettyImages

  היא "תרמה בצורה משמעותית", אומר מייק הנלון, העובד השביעי של אמזון. "היא באמת אדם מוכשר בצורה שלדעתי הולכת לאיבוד כשאת אשת מיליארדר".

  נראה שהתעלומה סביב מקנזי, 49, נבנית בזהירות. היא בעיקר חמקה מהעין הציבורית לאחר שנותיה הראשונות של אמזון ולא העניקה שום ראיונות מאז ינואר, אז הגירושים מבעלה נחשפו בתקשורת. הזוג סיים את תהליך הגירושים ביולי, כאשר מקנזי קיבלה 25% ממניות אמזון. היקף המניות שקיבלה במסגרת ההסכם שווה כיום 36.1 מיליארד דולר, מספיק בכדי להציב אותה במקום ה־15 ברשימת 400 עשירי אמריקה של פורבס.

  "היא היתה צריכה להשיג 50% מהחברה", אומר ניק הנאואר, אחד המשקיעים הראשונים של אמזון. "מקנזי היתה שותפה שווה לג'ף בימים הראשונים".

  כיאה לדמותה, מקנזי לא היתה מדברת על הסיפור הזה. כדי לשפוך קצת אור עליה, בילינו שבועות בקשר עם יותר ממאה חברים, חברי כיתה ועמיתים לשעבר - אפילו זה הניב רק תמונה מעורפלת, של אישה פרטית אך מוכשרת מאוד שהצטיינה, בשקט, בכל שלב בחייה.

  עשתה הכל

  מקנזי גדלה בסן פרנסיסקו, ילדה אמצעית עם שני אחים. בגיל 6 היא כתבה ספר בן 142 עמודים בשם תולעת הספרים. הוריה, עקרת בית ומתכנן פיננסי, שלחו אותה להוצ'קיס, הפנימייה של קונטיקט, שם סיימה שנה מוקדם מהרגיל. היא למדה בקיימברידג', ואז בפרינסטון, שם התמחתה בספרות אנגלית; הסופר עטור פרס הנובל, טוני מוריסון, היה יועץ התזה שלה. "בדרך כלל היא היתה נוכחת מאוד ובעלת נוכחות שקטה ומבריקה", אומר פרופ' ג'ף נונוקאווה, אחד מהמרצים שלה לספרות אנגלית.

  לאחר סיום הלימודים החלה מקנזי לעבוד בקרן הגידור D.E Shaw. באותה תקופה גם החלה לצאת עם ג'ף בזוס, שעזב כדי לייסד את אמזון בשנת 1994. מלכתחילה, מקנזי היתה מעורבת מאוד. "לאף אחד לא היו באמת טייטלים בעבודה, אז היא עשתה כמעט הכל", אומר טוד נלסון, עובד נוסף מתקופת הקמתה של אמזון.

  מקנזי נסוגה לאחור בתקופה שבה אמזון הונפקה לציבור, בשנת 1997, כדי להתמקד בכתיבת ספר מדע בדיוני. היא שמרה על פרופיל נמוך עד 2005, אז פרסמה הוצאת הספרים הרפר־קולינס את הרומן הראשון שלה, "The Testing of Luther Albright". מוריסון ראה בו ספר "נדיר". מקנזי הוציאה אחריו את "Traps" בשנת 2013.

  הפרקים האחרונים בחייה אינם ידועים ברובם. בשנת 2018 היא וג'ף התחייבו לתרום סכום של שני מיליארד דולר לסיוע לחסרי בית ולתמיכה בגני ילדים ללא מטרות רווח. בחודש מאי, ככל שגירושיהם התקרבו, היא חתמה על "התחייבות הנתינה" של וורן באפט וביל גייטס, והבטיחה לתרום לפחות מחצית מהונה. נכון להיום, היא לא אמרה לאן המיליארדים האלה ילכו.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי