• חיים טולדנו: התרחיש החיובי והשלילי של ביטול הסכם הסחר

  יוזמת נשיא ארה"ב לבטל את החברות בהסכם הסחר הטרנס-פסיפי ההיסטורי, גרמה להרמת גבות. במקרה הטוב המשרות יחזרו לשוק האמריקני, בעוד שבמקרה הרע יהיה מיתון עולמי. ישראל עשויה ללמוד על אפשרויות מסחר חדשות, אבל גם להפסיד הזדמנויות השקעה בענף התרופות
  16/02/2017 | brand voice

  שבוע מאז הושבע לנשיא ארה"ב, טראמפ התחיל למלא את אחת מהבטחות הבחירות הבולטות שלו: חתימה על צו המבטל את חברות ארה"ב בהסכם הסחר ההיסטורי "השותפות הטרנס-פסיפית" (באנגלית: Trans Pacific Partnership, או TPP). האם המהלך ישפיע לטובה או לרעה על המשק האמריקני, העולמי והישראלי?

  חיים טולדנו, מומחה לשוק ההון צופה את התגברות אי הוודאות בשווקים עקב המהלך: "אנו חוזים באחד הצעדים הראשונים של טראמפ כנשיא, ללא ספק בהמשך ישיר למסע הבחירות שלו, כאשר החפזון שבו ההתרחשויות קורות מלחיצה את השווקים, מגבירה את רמת התנודתיות. ללא ספק כי אלו לא חדשות טובות והשווקים הולכים להיות מקום מסוכן בעתיד הקרוב".

  זוהי ירייה ראשונה במה שעלול להתפתח למלחמת סחר. כמו בכל מלחמה קשה לדעת מה יהיו ההתפתחויות ומוקדם להעריך האם יגיע סדר חדש או נראה התדרדרות משמעותית בה הנפגעות מביטול ההסכם מגיבות בצעדים כנגד סחורה אמריקנית.
  בתרחיש החיובי - השינוי של טראמפ יצליח: המשרות יחזרו לשוק התעסוקה האמריקני, המפעלים יחזרו לייצר בארה"ב והאמריקנים יצליחו למכור כלי רכב, טכנולוגיה ושירותים פיננסיים, תוך הפחתת הרגולציה, מחוץ לגבולות ארה"ב. כמו כן, מוסדות כלכליים הנמצאים במגננה בשנים האחרונות יוכלו לכבוש את השוק העולמי, ויצרניות רכב כמו שברולט יוכלו לנסוע ברחובות ברלין, יותר ממכוניות אאודי גרמניות. זו יכולה להיות הצלחה למה שהשוק מכנה 'טראמפיזם', אמר חיים טולדנו.

  טראמפ | צילום: Michael Vadon

  בתרחיש השלילי - ארה"ב תגיע לאינפלציה המלווה במיתון. תהליך זה יתרחש עקב התייקרות של מוצרים מיובאים בארה"ב כתוצאה ממלחמת הסחר, יחד עם חוסר רצון של העולם לשתף פעולה עם התוכנית של טראמפ, ורצון של מדינות אחרות לגבות מחיר גבוה מהאמריקנים. יש ספק אם החברות האמריקניות ייצרו, אם לא יהיה להם קונים והחברות הללו חייבות קהל צרכנים, סבור חיים טולדנו.
  בשני התרחישים - בטווח המיידי, בגלל שלשוק יש קיבעון על הדמות הקיצונית של טראמפ, על רקע הכניסה הדרמטית, יש רמה גבוהה של דריכות בשווקים ותגובת יתר לכל התבטאות. כך נוצרת תנודתיות גבוהה במוצרים הקשורים למלחמת הסחר".
  המהלך הופך את ישראל ואת המטבע המקומי שלה למעיין מקום מפלט. ישראל היא חלק מהשוק העולמי ותושפע מכל תרחיש, אבל בגלל שאנו לא נמצאים במעגלים הראשונים של מלחמת הסחר, בניגוד לאחרים ושווקים אחרים שעלולים להיפגע ישירות, ישראל יחד עם השקל נתפסת כחוף מבטחים, קובע חיים טולדנו.

  במלחמה כולם נפגעים, אבל נקודת הפתיחה שלנו בסיפור הזה טובה יותר והופכת אותנו ליותר מוגנים בטווח המיידי. בטווח הארוך, אם יהיה מיתון בארה"ב, אשר יוביל למיתון עולמי על רקע האטת הצמיחה הסינית וחוסר היכולת של סין להגדיל את הצריכה המקומית, ברור כי גם ישראלי תיגרר לכך.

  במספר מקרים יש לישראל אפילו יכולת ליהנות מהתפתחויות גיאופוליטיות שליליות, כמו בתעשיית הסייבר, או בהרחבת תקציבי ביטחון בארה"ב, אבל במלחמת סחר יש רק מפסידים.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי