• האם יש פיתרון לבעיית הזיהום החמורה בבתי החולים?

  דוח משרד הבריאות חושף תמונה מדאיגה על רמת הזיהום בבתי החולים. לדברי מומחה השיווק והמדיה בתחום הבריאות, גיא גלבויז, יש פיתרון: "כ-5,000 אנשים נפטרים מדי שנה בישראל כתוצאה מזיהום בבתי חולים, בעוד שהטכנולוגיה המטפלת בבעיה כבר פועלת בחו"ל"
  25/04/2017 | תוכן שיווקי

  משרד הבריאות חושף דו"ח בנוגע למדד הזיהום בבתי החולים בארץ. הדו"ח מציג תמונה יחסית מדאיגה, אך מדובר בבעיה שניתן לטפל בה, ובחו"ל אף קיימות היום מספר טכנולוגיות שיכולות לפתור אותה. הטכנולוגיות הללו מחטאות אוויר ומשטחים, ובעצם מקטינות ולעיתים אף מחסלות לגמרי את כמות החיידקים והעובש.

  בדו"ח אותו פרסם משרד הבריאות, נבדק מדד זיהום אלח הדם בבתי החולים. בית החולים רמב"ם נמצא עם שיעור הזיהומים הגבוה בין בתי החולים הגדולים, בעוד סורוקה שבבאר שבע עם השיעור הנמוך ביותר. בית החולים הלל יפה עם שיעור הזיהום הגבוה ביותר בקרב בתי החולים הבינוניים, ואילו בית החולים העמק עם השיעור הנמוך מביניהם. בבתי החולים הקטנים, עם שיעור הזיהום הגבוה מוביל הדסה הר הצופים, בעוד שבית החולים עם שיעור הזיהום הנמוך הינו השרון בפתח תקווה. מחקרים שנערכו בארה"ב מצביעים על שיעור זיהומים של 2.01 לכל 1,000 ימי צנתר בממוצע, ובקנדה מצביעים הנתונים על מדד זיהומים שעומד על 1.47 לכל 1,000 ימי צנתר.

  מדובר בנתונים נמוכים במידה ניכרת מאלו שנמדדו בישראל. בכל שנה מתים בישראל בין 3,000 ל-5,000 אנשים כתוצאה מזיהום בבתי חולים. גיא גלבויז, מומחה שיווק ומדיה בתחום הבריאות, אומר כי "בזמן שבעיות חמורות ככל שיהיו, הקוטלות מספרים קטנים באופן ניכר כמו תאונות דרכים, סרטן צוואר הרחם ועוד, זוכות לקמפיינים מתוקשרים ולסיקור נרחב, נראה שהבעיה הזו שהיא בין החמורות שידעה המדינה, נעלמת בין הכיסאות". לדבריו, הנתונים הבלתי נתפסים האלו באים על רקע טכנולוגיות שונות שפותחו בשנים האחרונות, אשר מציעות פתרונות אפשריים ומידיים. עוד מוסיף גלבויז, "לעתים מוות מיותר, אותו ניתן למנוע, מקבל את החשיפה הראויה והטיפול הדרוש רק כאשר יש מי שירים את כפפת הרייטינג או האלקטורט".

  הסיכונים הנובעים מזיהומי דם

  סיכויי התמותה של אדם שלקה בזיהום דמי גדלים פי 2.27 לעומת אדם שאושפז ולא סבל מזיהום, כך דווח במחקרים שונים בעולם. בנוסף, ימי האשפוז של מטופל שלקה בזיהום מתארכים פי 1.5 בממוצע, על פי מחקר שנערך בארה"ב. כמות האשפוזים החוזרים גדלה גם היא בכמעט 10% בקרב מטופלים שלקו בזיהומים, גם כן על פי מחקר שנערך בארה"ב. ואם לא די בכך, על פי ההערכות בארה"ב, הנטל הכלכלי על מערכת הבריאות הוא אסטרונומי ועומד על כ-1.8 מיליארד דולר בכל שנה ונובע מעלות האשפוז, התרופות, תמותה של אנשים ועוד.

  פתרון בדמות טכנולוגיה פורצת דרך

  אל מול הבעיות המתוארות, קיימות כיום בשוק טכנולוגיות שונות לחיטוי אוויר ומשטחים. אחד מהפתרונות הבולטים המהווים פריצת דרך של ממש, הוא "מחולל ההידרוקסיל". מדובר ביחידות חשמליות ושקטות הפולטות לחלל האוויר חומר מחמצן בדרגה שהורסת זיהומים, מחטאת את האוויר וכן משטחים, אך בטוחה לשימוש ממושך בקרבת בני אדם.

  יעילותה הגבוהה של השיטה נבדקה באחד מבתי החולים בישראל, אליו הוכנסו יחידות טיהור. דו"ח המעבדה שסיכם את ממצאי הבדיקה טרם ולאחר הפעלת המכשור, מראה כי על ידית הדלת נספרו 8 חיידקים טרם הפעלת מחולל ההידרוקסיל, ולאחר סיום הפעולה, מספרם ירד ל-1. גם באוויר המקום התוצאה הייתה טובה. לפני הפעלת מכשיר הטיהור נספרו 136 חיידקים בדגימה - ולאחר הפעלתו נספרו 3 חיידקים. מדדי העובש היו משביעי רצון אף הם, כאשר טרם תחילת הפעילות נספרו 4 עובשים - ואפס נספרו לאחר מכן. הבדיקה הסתיימה עם ירידה של למעלה מ-98% בחיידקים ובעובש.


  ירידה של למעלה מ-98% בחיידקים ובעובש

  מקור חיטוי מן הטבע

  "ההידרוקסיל הוא חומר טבעי שמיוצר על ידי השמש ונחשב למחמצן בטוח מחד, וחזק ביותר מאידך. חומר הניקוי של הכדור". מסביר יעקב גלרטר, סמנכ"ל חברת גת רימון טכנולוגיות, שאחראית להפצת מכשירי OH-air. מכשור זה מסוגל לטפל בזיהומים ממקורות שונים וגם באלו שמקורם בבתי חולים.

  הקרניים האולטרה סגולות שמקורן בשמש משמשות, בין היתר, לפירוק הלחות שבאוויר למולקולות מימן והידרוקסיל. עם זאת, במקומות שאינם חשופים לאור השמש גם אין ייצור של מולקולות הידרוקסיל. "הטכנולוגיה שלנו בנויה על שכפול פעולתה של השמש. היא מייצרת הידרוקסיל גם בחללים סגורים וכך מכניסה את מערכת החיסון הטבעית לבתי החולים. האוויר רווי ההידרוקסיל בא במגע עם משטחים שונים ומחטא אותם, בין אם מדובר במשטחים קשים או רכים. מטופל, איש צוות או מבקר השוהים בבית חולים בו מותקנת הטכנולוגיה, חשופים פחות להדבקות ולסכנות". החומר בטוח לחלוטין לשימוש, אושר על ידי ה-FDA, ובעצם מהווה כיום את הפתרון היחידי המאפשר פעולה רציפה - 24 שעות ביממה ובנוכחות בני אדם.

  המהפכה הבאה

  "מדובר במהפכה הבאה", אומר גלבויז. "לעתים, כל שנדרש על מנת שיתבצע שינוי של ממש הוא פוליטיקאי חריף שיבין כי המהפכה הבאה נמצאת מתחת לאפו. השר כחלון הוביל את מהפכת הסלולר, השר כץ הוביל את מהפכת התשתיות ובריאות הציבור ממתינה לאדם שיבין כי הטכנולוגיות המוצעות לפתרון הבעיה כבר כאן. מי שישכיל לראות זאת, יכול להיות חתום על הצלתן של אלפי נפשות מדי שנה ועל מהפכה תקשורתית ובריאותית של ממש". עוד מוסיף גלבויז, "יש שיחשבו שאינטרסים הם דבר מכוער. עם זאת, תמריץ כלכלי הוא זה שמייצר לנו תרופות מעולות למחלות קשות. התמריץ הזה מתבטא בכוחו של הבוחר, שכן הוא זה שדוחף את השלטון לתהליכים מועילים בביטחון, בכלכלה ועוד. גם במקרה זה קיים תמריץ עצום בדמות באזז תקשורתי אדיר, וכוחו של הבוחר שיירתם עבור האדם שירים את הכפפה".

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי