• נפלאות המוח

  הקמת מחלקות חדשות בבתי חולים בארץ אינה דבר שגרתי, ונדירה עוד יותר הקמת מערך מוח רב תחומי. המרכז הרפואי שערי צדק עשה זאת לאחרונה. כמיטב המסורת בשערי צדק מושם דגש מיוחד על היחס האישי והרגיש: זוהי שעה קשה עבור המטופלים וחשוב שיקבלו מענה מקיף
  15/05/2017 | תוכן שיווקי, שערי צדק

  מוח האדם הוא בעל יכולת מדהימה: ברגע שחלק ממנו נפגע הוא מגייס באופן אוטומטי ומידי מקורות שונים כדי לנסות לרפא את עצמו ולהתגבר על הפגיעה. מחקרים רבים מתמקדים ביכולת ההחלמה והתיקון של המוח, בניסיון להעצים ולמקסם את היכולות הטבעיות של המוח לתקן את עצמו.

  "כיום אנו מבינים טוב יותר את צפונות המוח, אבל עדיין יש תעלומות שאינן פתורות. אנו לומדים יותר ויותר על המערכות הקשורות במוח והמדברות זו עם זו, בין אם באותו צד של המוח - השמאלי או הימני, או בין צדו האחד לשני. המוח הוא מערכת מורכבת, וככל שנוקף הזמן, המחקרים מעמיקים יותר והטכנולוגיה מתפתחת אנו מבינים טוב יותר את צפונותיו", מסביר מנהל מערך המוח החדש במרכז הרפואי שערי צדק, פרופ' נתן בורנשטיין. המטרה העיקרית היא לשמור על המוח כך שיתפקד בתקינות מקסימלית לאורך זמן. "אנחנו יכולים לחיות הרבה מאוד שנים. נכון שיש מוגבלויות פיזיות אורתופדיות, לבביות ועוד, אבל הדבר המפחיד ביותר לבני האדם הוא שתפקוד המוח ישתבש, ברמה הקוגניטיבית או ברמה המוטורית והתחושתית. לצערנו, עד שנדע באופן מוחלט כיצד לשמר את המוח ואת בריאותו השלמה לאורך שנים ולאריכות ימים, קורות תקלות".

  הרופאים המטפלים במוח, נוירולוגים, נוירוכירוגים, מומחים לנירורדיולגיה פולשנית ומומחים לשבץ מוחי עוברים תקופת הכשרה ארוכה ובוחנים כל בעיה תוך שיתוף פעולה בין תחומי.

  מהן המחלות העיקריות של המוח?
  בנוסף למקרי טראומה מוחית חשוף המוח לסוגים שונים של מחלות. יש מחלות מוח ניווניות, הפוגעות בהדרגה בתפקוד של קבוצות תאים מסוימות, דוגמת אלצהיימר, פרקינסון או מחלת ניוון השרירים(ALS).

  סוג אחר הוא מחלות נרכשות שאינן תלויות בניוון התאים -מחלות כלי הדם של המוח, שהמייצג הבולט שלהן הוא שבץ מוח על סוגיו השונים, אשר על גורמי הסיכון שלו, תסמיניו והטיפול בו יורחב בהמשך.

  קבוצת מחלות נוספת היא גידולים במוח, שיכולים לגרום לחוסר תפקודי. חלקם שפירים וחלקם, לצערנו, ממאירים. פה נכנס הטיפול הנוירוכירורגי עם התקדמות עצומה ביכולות הטכניות הניתוחיות, וכמובן החלק הנוירואונקולוגי, הכולל טיפולים כימותרפיים והקרנות במטרה לנסות ולמגרם". מסביר פרופ' בורנשטיין.

  שבץ מוחי

  שבץ מוחי פוגע מידי שנה בכ-15 אלף איש בישראל. למרבה הצער, חלקם נותרים עם נכות קשה ובאירועים קשים הדבר מסתיים במוות. בכל הנוגע לאירוע מוחי, המהווה את גורם המוות השלישי בישראל, מהירות הטיפול היא קריטית: בכל דקה שעוברת מרגע התרחשות האירוע המוחי, אם אינו מטופל, מתים שני מיליון נוירונים במוח.

  "המרכז הרפואי שערי צדק החליט לפני יותר משנה לפתוח יחידה לטיפול בשבץ מוחי, על מנת להרחיב את המענה הניתן לאוכלוסייה בירושלים וסביבותיה. זאת, לאור העובדה ששבץ מחייב טיפול מהיר מאוד. כל דקה קובעת. טיפול זריז מסייע לנו להגיע לתוצאות הטובות ביותר ולמזער את הפגיעה", מספר ד"ר רוני אייכל, מנהל יחידת שבץ וטיפול נמרץ נוירולוגי בשערי צדק והנוירולוג הראשון בישראל שהוא גם מומחה בטיפול נמרץ.

  יחידת השבץ בשערי צדק מציעה למטופלים שעברו שבץ מוח מסלול המעניק מענה מקיף, שמותאם להם אישית, והכי חשוב - מהיר ביותר. "הכול מתחיל מהודעה מוקדמת שאנחנו מקבלים ממגן דוד אדום דרך אפליקציה שפיתחנו בשיתוף איתם", אומר ד"ר אייכל.

  "בהודעה יש נתונים חשובים על המטופל שמאפשרים לנו להתכונן וליצור מצב שבו המערכת מחכה למטופל, במקום שהוא יחכה לה. בזכות ההודעה המוקדמת של מד"א הרופאים יכולים להיערך מראש לקליטת המטופל. אבחון מהיר וטיפול מידי במסלול ייחודי שפותח בשערי צדק מאפשר לתת לכל פונה טיפול מיטיבי ולהקטין משמעותית נזק מוחי.

  צנתורי מוח

  בחלק גדול מהמקרים הטיפול הניתן הוא תרופתי. התרופה פותחת את החסימה ובמעקב וטיפול נכונים תמנע חזרתה בעתיד. במקרים קשים יותר נדרשת התערבות. "אני מחלק את המקרים לשני סוגי מצבים: האחד, דימומים מוחיים כתוצאה ממפרצות מוחיות, מלפורמציות (עיוות) של כלי דם ושבץ מוח עם חסימה של כלי דם במוח", מסביר ד"ר יעקב אמסלם, העומד בראש היחידה לנוירו-רדיולוגיה פולשנית בשערי צדק (צנתור מוח) ומהמומחים הבודדים בארץ שעוסקים במחלות כלי דם במוח. "בתחום זה הניסיון מאוד חשוב שכן במקרה של שבץ מוח יש חלון זמן מוגדר וכל שנייה קובעת. אנו מטפלים בחולים החווים שבץ מוח חריף, עבורם מהירות ההגעה לטיפול היא קריטית. חשוב מאוד שהציבור יכיר ויזהה סימנים של שבץ, על מנת שהלוקים בו יקבלו טיפול מוקדם ככל האפשר. הסוג השני מאופיין בבעיות בכלי הדם שאינן דחופות. צריך לטפל בהן, אך חלון הזמן רחב יותר והטיפול מתואם מראש".

  מימין ד״ר יעקב אמסלם - מנהל היחידה לנוירורדיולוגיה פולשנית, פרופ' נתן בורנשטיין - מנהל מערך המוח, ד״ר רוני אייכל - מנהל יחידת שבץ מוחי, ד״ר נבו מרגלית - מנהל מחלקת נוירוכירורגיה

  ניתוחי מוח

  בשנים האחרונות חלה התקדמות דרמטית בניתוחי מוח, הן כאלה המתבצעים בבסיס הגולגולת והן בחלקים רגישים אחרים. מה שבעבר נשמע כמו פרוצדורה בלתי אפשרית, הפך לניתוחים המאפשרים למטופלים לחזור לחייהם עם פגיעות שאינן משמעותיות.
  "בסיס הגולגולת הוא מהאזורים הקשים ביותר לניתוח, בשל המיקום הכה רגיש שלו: מתחת למוח, קרוב לעצבים, לכלי הדם הראשיים של המוח ולגזע המוח", מסביר מנהל המחלקה הנוירוכירורגית החדשה בשערי צדק, ד"ר נבו מרגלית. ד"ר מרגלית וצוות הנוירוכירוגים שגוייסו למחלקה החדשה מביאים ניסיון עשיר וידע רב בתחום.

  "אנו במחלקה מתמחים בכל מגוון הגידולים התוך-גולגולתיים שקיימים, שפירים וממאירים. ניתוח בסיס גולגולת, לדוגמה, הוא ניתוח מורכב במיוחד ועדין ביותר. על מנת להימנע ככל הניתן מהזזה (רטרקציה) או מפגיעה במוח, הוא מתבצע על ידי הסרת חלקים מהגולגולת", אומר ד"ר מרגלית ומפריך מיתוס: "בניגוד למקובל לחשוב, הגידולים השפירים מצריכים ניתוחים מסובכים יותר. חולה עם גידול ממאיר הוא חולה יותר קשה, אבל הניתוחים וההתערבות בגידולים שפירים הם לא פעם ארוכים ומורכבים יותר".

  מה קורה אחרי שמחליטים לנתח מטופל?
  ״ראשית מחליטים על סוג ההרדמה: הרדמה מלאה או הרדמה מקומית, שמשמעותה ניתוח בערות, כשהמטופל משתתף באופן פעיל במהלך הניתוח", מסביר ד״ר טל שחר, נוירוכירוג בכיר במחלקה. "חלק מהניתוחים נעשה דווקא כשהמטופל ער, וכך ניתן לבדוק את תפקודו הנוירולוגי בזמן אמת ולתרום להצלחתו של הניתוח. המוח הוא איבר ללא תחושה, כך שהרדמה מקומית של הקרקפת והקרום אשר עוטף את המוח מאפשרת ניתוח בערות בלי שהמטופל יחוש בכאב. במהלך הניתוח נבקש מהמטופל לשתף פעולה על מנת שנוכל לנטר את תפקודיו השונים, כמו תפקודי השפה, מוטוריקה או ראייה ולמנוע ממנו נזק נוירולוגי משמעותי".

  המערך החדש מטפל גם בגידולים בחוט השדרה. בעבר, ניתוחים פולשניים בעמוד השדרה נעשו בחדרי ניתוח "רגילים", ההתאוששות מהם הייתה איטית וזמן רב חלף עד שהמטופלים יכלו לשוב לשגרת חייהם. כיום, הודות לשימוש בטכניקות ובכלים עדינים מתחום הנוירוכירורגיה, מצטיירת תמונת מצב שונה לחלוטין וניתוחים אלו הפכו למדויקים הרבה יותר. "אנחנו מנצלים את הטכנולוגיה החדישה ומגיעים למקום שאותו צריך לנתח דרך פתח קטן בהרבה מאשר בעבר", אומר ד"ר ג'ון וינסטון, נוירוכירורג בכיר ומומחה לניתוחי מוח ועמוד שדרה מהמחלקה הנוירוכירורגית החדשה במרכז הרפואי שערי צדק ומדגים: "בפריצת דיסק, לדוגמה, נעבור דרך השריר, נעבוד עם מיקרוסקופ, וניישם את כל הידע שצברנו בנוירוכירורגיה גם בניתוחים בעמוד השדרה. הגישה הזו נוחה בהרבה לחולה".
  מערך המוח בשערי צדק פועל תוך שיתוף פעולה מלא עם המחלקה הוותיקה לנוירולוגיה, בראשות פרופ' איזבל לובצקי-קורן ומציע לכל מטופל את הטיפול המתאים ביותר למצבו.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי