• "רפואה של המאה ה-21"

  בית החולים איכילוב לקח על עצמו להוביל מהפכה ברפואה הציבורית ולהשקיע מעל ל־20 מיליון שקל בקיצור תורים בכל המחלקות והיחידות בו. רופאים במרכז מסבירים כיצד התהליך הוביל לשינוי משמעותי במענה למטופלים – שהפך למהיר ויעיל בתורים, ניתוחים ועוד
  17/05/2017 | תוכן שיווקי, איכילוב

  "היו ניתוחים שזמן ההמתנה אליהם באיכילוב, כמו בבתי חולים אחרים בארץ, היה ארוך ממה שמחשיבים כמקובל. זה נכון לניתוחים קטנים כמו תיקוני בקע וניתוחי כיס מרה, אך גם לניתוחים גדולים יותר כמו ניתוחים בריטאריים (לטיפול בהשמנת יתר) ואפילו בניתוחי סרטן. זה מהלך שלקח זמן, אך הודות להחלטת בית החולים ותקציב שניתן לכך, בסופו של דבר הצלחנו לקצר משמעותית את התורים באיכילוב ולפתור בעיה שהיא בקנה מידה לאומי". כך מתאר ד"ר גיא להט, מנהל מחלקה כירורגית א' באיכילוב, את התהליך שעבר בית החולים בקיצור זמן התורים בו, שנעשה בהשקעה עצמית של מעל ל-20 מיליון שקל במהלך 2016.

  "מעבר למנוע הכלכלי, העובדה שהיה אפשר לגייס צוותים סיעודיים ורפואיים לטובת ניתוחים אחר הצהריים היא זו שעשתה את השינוי הגדול. אם מגיעים הנה באמצע השבוע אחר הצהריים ניתן לראות חדר ניתוח שעובד בתפוסה כמעט מלאה ללא הפסקה עד הערב. ישנם רופאים שנשארים לנתח עד שעות הלילה בבית חולים ציבורי ולא בפרטי", מדגיש ד"ר להט.

  "ברגע שיכולנו להביא את המטופלים, הרופאים והאחיות אחר הצהריים התורים התקצרו משמעותית", מוסיף ד"ר ארי דירוא, מנהל היחידה לאף אוזן גרון ילדים בבית החולים דנה-דואק באיכילוב. כך למשל, ניתוח שקדים שהצריך המתנה ממוצעת של עד כשנה בבתי חולים בארץ, קוצר לחודש וחצי באיכילוב. "ל-2-4% מהילדים יש דום נשימה בנשימה בשל שקדים מוגדלים, אשר גורם לבעיות עיכוב בהתפתחות. כלומר, הילד נחנק בכל לילה ולא מצליח לישון, הוא זקוק לניתוח. הורים שיש להם אמצעים מצאו פתרונות, אך לא כולם יכולים. יש ילדים קטנים מאוד שלא יכולים בכלל לעשות את הניתוח במקומות אחרים כמו קופות החולים. קיצור התורים עושה לילדים רק טוב", מסביר ד"ר דירוא את החשיבות של קיצור התורים למטופלים. "ברגע שיכולנו להוציא ניתוח כמו שקד שלישי מחדרי הניתוח בבקרים, זה קיצר גם את התורים לניתוחים בבקרים". הוא אף מספר כי ניתוחי הכפתורים, למשל, הוצאו מחדר הניתוח והחלו להתבצע בסדציה בעזרת ‘שירות החלומות', שירות שמאפשר הרדמה וטשטוש מותאמים לילד כדי למנוע סבל, חרדה ואי-נוחות.

  פרופ' דן גריסרו, מנהל היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית בבית החולים "ליס" ליולדות ולנשים

  תהליך קיצור התורים התבצע בכלל בית החולים. אם לנקוב במספרים, במחלקה הכירורגית תיקון בקע קוצר מ-6 חודשים בממוצע בבתי החולים בארץ לכ-6 שבועות באיכילוב, כיס המרה לכשבועיים, ניתוחים בריאטריים לכ-3-4 שבועות וניתוחי סרטן לכשבועיים.

  "המערכת עובדת בהספק גבוה כל הזמן", מדגיש ד"ר להט ומוסיף כי אחד הצעדים שנעשו במסגרת התהליך הוא הוספת מיטות אשפוז. "יש לנו מחלקה שמיועדת לחולים שמגיעים למשך אשפוז קצר. כדי לעמוד בהספקים הגבוהים האלו, אנחנו לא רוצים שמיטות אשפוז יהיו הגורם שחוסם את הניתוחים. למרות שהמחלקה גדולה ומתבצעים בה ניתוחים רבים, החולים מקבלים טיפול טוב מאוד ומהיר, המערכת נגישה וזמינה להם".

  מענה מידי

  "קיצור התורים אצלנו התחלק לשלושה נושאים: המרפאות, הניתוחים ומרפאת צוואר הרחם", מסביר מנקודת מבטו פרופ' דן גריסרו, מנהל היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית בבית החולים "ליס" ליולדות ולנשים, אשר מטפלת בכל הגידולים הסרטניים של מערכת המין הנקבי מלבד סרטן השד.

  "המרפאות הגינקואונוקלוגיות עלו על גדותיהן. למרות שמהבוקר עד אחר הצהריים ראינו מטופלות, הגענו למצב שנשים עם אבחנות חדשות של סרטן בתחום שלנו נאלצות לחכות לפעמים יותר מחודש לתור של מומחה. תחום הגינקואונקולוגיה מוגבל לבתי החולים, וגם בהם ישנם יחסית מעט מאוד מומחים, אשר מתקשים לעמוד בנפח העבודה העצום. מלבד המקרים החדשים, יש נשים שנמצאות תחת טיפול כימותרפי, קרינתי, או במעקב, וגם הן צריכות להיראות במרפאות. זה מוביל לעומס אדיר", מתאר פרופ' גריסרו. הבעיה העיקרית לדבריו, היתה שנשים אשר מאובחנות לראשונה לא יכלו לקבל מענה מידי, ולכן יצרו בבית החולים התחייבות פנימית חדשה. "ברגע שאישה פונה לבית החולים עם אבחנה חדשה של גינאונוקלוגיה, היא נראית על ידינו לכל היותר ביום המרפאה הבא שלנו או עד סוף השבוע שלאחר פנייתה, ומומחה מטעמינו יראה אותה ותווה לה תכנית", הוא מציין ומוסיף שהמרפאות פועלות כשלוש פעמים בשבוע. "זה הביא לעומס נוסף על המרפאות שלנו, אבל נתן לנו יכולת להעניק מענה מהיר ויעיל לנשים בקהילה".

  ד"ר ארי דירוא, מנהל היחידה לאא"ג ילדים בבית החולים דנה-דואק באיכילוב

  באשר לניתוחים, מספר פרופ' גריסרו, התורים לניתוחים הזעיר פולשניים (לפרוסוקופיים) ביחידה קוצרו לשבועיים. ניתוחים אלו, אשר מהווים כ-80% מכלל הניתוחים ביחידה, מאפשרים למטופלות להשתחרר הביתה זמן קצר יחסית לאחריהם. "אם פעם היינו מחזיקים נשים כשבוע-שבועיים לאחר ניתוחים של פתיחת בטן, היום הן הולכות הביתה לאחר יום-יומיים. זה משמעותי גם מבחינת קיצור התורים וגם מבחינת היכולות שלנו לנתח יותר נשים בזמן קצר יחסית".

  גם במרפאת צוואר הרחם ביחידה טופלה בעיית העומס. "לבתי החולים וקופות החולים שמטפלות בתחום יש קולפוסקופ - מכשיר שמאפשר להתבונן בהגדלה על צוואר הרחם ולראות אם ישנם גידולים בו, ממאירים או לא ממאירים. נשים שהבדיקות שלהן לא יצאו תקינות צריכות לעבור את התהליך הזה. בקופות יש עומס אדיר לבדיקות האלה, נשים מחכות חודשים עד שהן מקבלות תור". בעקבות כך רכשה היחידה בניהולו של פרופ' גריסרו מכשירי קולפוסקופיה נוספים, הכשירה צוותים נוספים והרחיבה את פעילות מרפאת צוואר הרחם לכל יום. כך, אישה יכולה לקבל תור לבדיקה באיכילוב תוך שבוע, בעוד שבקופת החולים היא תיאלץ להמתין כחודשיים-שלושה.

  ד"ר גיא להט, מנהל מחלקה כירורגית א'

  אמון במערכת הציבורית

  בסופו של דבר, מסבירים הרופאים, כתוצאה מהתהליך שעבר איכילוב יש למטופלים רפואה זמינה יותר. "עברנו ממצב שבו אפשר לתת רפואה טובה וזמינה בהזמנה רק בבתי חולים פרטיים, למצב שבו אנחנו יכולים להציע את אותם התנאים בבית חולים ציבורי", מציין ד"ר להט. "אם חולה מעוניין במערכת ציבורית ויצר קשר במערכת הציבורית וסומך עליו, הוא לא צריך להמתין לו במשך חודשים ארוכים, הוא יכול לקבל את השירות הזה איפה שהוא רוצה ועל ידי הרופא שהוא רוצה גם כשקוראים לזה מערכת ציבורית".
  פרופ' גריסרו מחזק את דבריו. "הדבר החשוב ביותר הוא שאף אישה לא תשב בבית ותחכה לתור שלה, תראה בו גזרה משמים. במקום זאת, ברגע שהיא פונה אלינו היא תראה אותנו באופן מיידי, תקבל תכנית טיפולית מיידית ואם צריך ניתוח, הוא יתבצע בצורה המהירה ביותר וברמה הגבוהה ביותר. זו רפואה של המאה ה-21 בזמינות הכי גבוהה שיש".

  לדברי פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל המרכז הרפואי איכילוב, "בשנה האחרונה הובלנו שורת מהלכים לשיפור השירות בבית החולים. הוכחנו שבאמצעות לא הרבה כסף, אפשר לייעל את המערכת ולתת טיפול רפואי אנושי, זמין, מהיר ואיכותי ולהשאיר את המטופלים, הרופאים והאחיות במערכת הבריאות הציבורית. איכילוב לא יאפשר יותר פגיעה בחולים בגלל שיקולים כלכלים. ההשקעה שלנו בקיצור תורים שנוצלה לתשלום למנתחים, מרדימים, אחיות ויתר הצוות מוכיחה כי בהפעלה נכונה, בתי חולים יכולים לקצר את התורים באופן משמעות לטובת כלל החולים בישראל ולעשות את המוטל עלינו - מתן רפואה מובילה ואנושית".

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי