• 40 שנות מצוינות: המרכז הרפואי כרמל מביט קדימה

  מנהל המרכז הרפואי “כרמל”, ד”ר אבי גולדברג, מסכם שנה וחצי בתפקיד ומספר על קבלת תו התקן האמריקאי האיכותי, החיבור החזק של המרכז לעיר חיפה ולגליל המערבי ועל מרכזי המצוינות של בית החולים המובילים בתחומם בארץ
  18/05/2017 | תוכן שיווקי, כרמל

  המרכז הרפואי "כרמל" בחיפה זכה לאחרונה בפעם השלישית בשנים האחרונות לתו התקן (אקרדיטציה) היוקרתי של ה־JCI, ארגון אמריקני המודד את איכות הטיפול והשירות בבתי חולים, בדגש על בטיחות המטופלים.

  מנהל המרכז, ד"ר אבי גולדברג מספר על חשיבות התקן והתהליך שעבר המרכז בקבלתו:
  "תהליך האקרדיטציה של בתי חולים בישראל הובא לארץ על ידי הכללית לפני 10 שנים וכל בתי החולים הכלליים של הקופה עברו את המבדק; ביה"ח כרמל עבר 3 מבדקי אקרדיטציה בהצלחה מרובה והיה גם הראשון שניגש למבדק כמרכז רפואי אקדמי העוסק בחינוך והוראת סטודנטים ומתמחים ובמחקר", אומר גולדברג.

  "ה־JCI הוא גוף אמריקאי שמפקח על בתי החולים בארה"ב - מדובר בגוף ותיק, מקיף וקפדן", מדגיש גולדברג. ישנם כמעט 1,300 סטנדרטים באיכות ובטיחות המטופל. המרכזים שעובדים על פי הסטנדרטים האלו ניכרים בתוצאות הטובות שלהם ובעידוד תרבות של בטיחות. המטרה שלנו היא לא לעבור מבדקים - אלא, דרך ההכנה למבדק, לעלות על הפערים ולהשתפר כדי להעניק למטופלים רפואה איכותית ובטוחה יותר.

  כיצד אתה מנחיל את התרבות הזו לצוות ולמטופלים?
  אנחנו מתמידים בתהליך כבר כ־10 שנים, מאז ההכנות למבדק הראשון - אנחנו ביה"ח היחיד בחיפה שזכה להכרה הזו. יש לכך משמעות בעיני, זה מראה על תהליכי עומק שעובר המרכז. הצוות היום חושב אחרת ומסתכל אחרת על הטיפול הרפואי. תשומת לב מיוחדת ניתנת למניעת זיהומים, מניעת טעויות דרך תחקור ולימוד מאירועים. בעצם, מדובר בכל מה שסובב את המטופל: מהדרך בה מקבלים אותו, מעריכים את מצבו, מטפלים בו במחלקה ובחדר הניתוח, מתן התרופות והדרכתו במהלך האשפוז ובשחרור שהם חלק חשוב בטיפול הרפואי. יש חשיבות רבה גם לתיעוד. נושאים נוספים שניתן לציין הם כיצד משתלבים המתמחים בעבודת בי"ח אקדמי בצורה נאותה ותחת פיקוח הרופאים הבכירים ואיך מבצעים מחקר איכותי ובטוח. ממבדק למבדק, אנחנו מעמיקים ומחמירים את הסטנדרטים שלנו יותר ויותר. זהו תהליך שמגביר את המחויבות של כולנו לבטיחות ולאיכות.

  מרכז קהילתי ומרחבי

  אחת מהיתרונות הייחודיים של המרכז היא האוריינטציה הקהילתית שלו. למרות החיבור החזק שלו למחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית, מדובר בבי"ח ציבורי שמשרת את כלל האוכלוסייה.

  "לביה"ח כמעט ואין מרפאות חוץ - הרופאים שלנו מגיעים למרפאות הגדולות של הכללית בתוך הקהילה, כולל רופאים בכירים מאוד, מנהלי מחלקות ומכונים חלקם פרופסורים שנותנים ימי עבודה שלמים בקהילה ונוצר קשר הדדי בינם למטופלים", מספר גולדברג. "זהו חלק חשוב במחויבות שלנו לקהילה. שם מתקבלות הרבה מאוד מההחלטות הטיפוליות. לאחר הטיפול בביה"ח, המטופל ממשיך את הטיפול בקהילה ע"י אותו הצוות. רצף הטיפול הזה חיוני בעיני וגם משרד הבריאות מקדיש לכך יותר תשומת לב. עיקר השהות של המטופל הוא בקהילה, ולכן עיקר תפקידנו הוא לקבל אותם אלינו באופן חלק, לאחר שכל המידע נמצא בידינו. לאחר הטיפול, השחרור נעשה באופן מתוכנן, תוך שיתוף פעולה בין כל הגורמים המעורבים להמשך הטיפול. חולים לפעמים מרגישים אבודים לאחר האשפוז ואנחנו מנסים לצמצם את אי הוודאות הזו דרך החיבור בין ביה"ח למחוז. ולראיה, יש אצלנו פחות אשפוזים חוזרים.

  האם לדעתך זה הכיוון אליו הרפואה בארץ צריכה ללכת אליו?
  לחלוטין. חוויית המטופל היא חלק מהטיפול הרפואי. טיפול איכותי כולל בתוכו את הקשר האנושי: מידע לחולה, היחס למשפחה ועוד. אני גאה לומר שאצלנו, כבית חולים בעל אוריינטציה משפחתית, היחס האנושי והגישה המכבדת ניכרים וסקרי שביעות הרצון, אפילו מהמיון, מיקמו אותנו במקום הראשון.

  ד"ר אבי גולדברג | צילום: אלי דדון

  מרכזי מצוינות

  "מרכזי המצוינות של ביה"ח כוללים את מרכז רפואת הלב וכלי הדם שלנו שהוא מהמובילים בארץ וכולל את המערך הקרדיולוגי, מחלקת ניתוחי לב וחזה ומחלקת ניתוחי כלי דם. מדובר במערך רחב ומשמעותי החורג מעבר למצוי בבתי חולים בסדר הגודל של כרמל (כ-500 מיטות). זה מאפשר לנו לתת כאן טיפול כוללני למחלות השכיחות והקשות ביותר - מחלות הלב וכלי הדם", מספר גולדברג.

  "בנוסף, המחלקות המנתחות שלנו גם הן מהמתקדמות בארץ, ויש לנו כירורגיה אונקולוגית מצוינת במחלקות רבות. החטיבה המיילדותית שלנו גם היא מצטיינת עם צוות רפואי וסיעודי יוצא מהכלל, הפגייה שלנו נכללה ב-2016 בפעם השלישית בין חמשת הפגיות המצטיינות בארץ בדירוג של משרד הבריאות".

  "נציין גם שיש לנו את אחת מקבוצות מטופלי ה־CF הגדולות בארץ במרפאת ריאות ילדים, מרכז טרשת נפוצה מהגדולים בארץ, במחלקת עיניים מבצעים ניתוחים מתקדמים לתינוקות עם גלאוקומה מולדת, יחידת כבד מובילה בתחום הטיפול והמחקר של הפטיטיס C וגידולי כבד, מכון ריאות המבצע פעולות פולשניות ייחודיות".

  מה הם היעדים שלך כמנהל לעתיד?
  שיפור הזמינות - אחת הבעיות של מערכת הבריאות הציבורית בארץ היא נושא הזמינות לתורים. בתחום זה נדרשת הקצאת משאבים על ידי משרד הבריאות כדי להפעיל את חדרי הניתוח גם בשעות הערב. נרצה להרחיב את העבודה שלנו ולקצר תורים למטופלים שלנו.
  "ביה"ח כרמל חוגג 40 שנה והוא מבתי החולים האחרונים שנפתחו. למרות זאת, הוא כבר צר מלהכיל את כל הפעילות שהוא נדרש לבצע. אחד האתגרים שלי הוא לקדם תכנית לבניית בניין נוסף, כך שנוכל לרווח את הקיים, לשפר את התנאים למטופלינו ולהוסיף פעילות ויותר ניתוחים -כיאה לבית חולים מצוין מבחינה כירורגית. יש לנו תכניות ראשוניות ויש אתגר גדול בגיוס המשאבים וקידום התהליך של בניה במקומנו הנוכחי, אבל אני בטוח שנקבל שיתוף פעולה טוב".

  "בנימה אישית, עברתי לחיפה ולכרמל לפני כשנה וחצי. אני נהנה מאוד מהחיים בחיפה עיר שלא גדלתי בה ולא הכרתי. אני מתחבר מאוד לשילוב של אנשים מצוינים ואקלים רב תרבותי ונהנה ממה שיש לעיר להציע, מכל בחינה. אני חש סיפוק גדול על העבודה בכרמל ומתכוון להצעיד את ביה"ח להישגים קידמה ופיתוח בשנים הבאות".

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי