• מחלקה ראשונה

  במחלקה החדשה להמטואונקולוגיה ילדים והמחלקה להשתלות מח עצם ילדים בהדסה עין כרם פועלים מיטב המומחים, נחושים בדעתם להעלות את שיעור ההחלמה מהמחלות השונות ולהקל על הילדים ככל האפשר במהלך הטיפול. מלאכתם של צדיקים
  07/05/2018 | BrandVoice

  הרופאים והצוות במחלקה החדשה להמטואונקולוגיה ילדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים תמיד שומרים על אופטימיות. באחד ממקומות העבודה הקשים בעולם, הם צריכים תמיד לחפש את האור - ולהאיר אותו סביבם.

  "באופן יחסי, הטיפול בהמטואונקולוגיה בילדים נחשב מוצלח, עם שיעור החלמה שעומד על 85%", אומר ד"ר גל גולדשטיין, מומחה בהמטואונקולוגיה ילדים ומנהל המחלקה, אשר נקרא אל הדגל על מנת להובילה.

  צוות המחלקה | צילום: מירי צח

  "ב־15% מהמקרים יש צורך בטיפול שונה או חדשני עבור הילד החולה, וזה בהחלט משהו שאנחנו יודעים להציע. במקרה שהגיע לאחרונה לטיפול המחלקה, הגיעה אלינו ילדה בת 8 עם גידול בצוואר ובבית החזה. בבדיקות גנטיות שנערכו במעבדות בית החולים התגלה שהיא סובלת מתסמונת נדירה ואין אפשרות לטפל בה בכימותרפיה. החלטנו לטפל בה במערכת אימונותרפיה - חיזוק המערכת החיסונית. הגילוי המהיר של התסמונת וההתאמה המדויקת של טיפול האימונותרפיה הביאו לטיפול יעיל במיוחד והילדה נמצאת בתהליך החלמה מתקדם".

  המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים בהדסה אחראית על הטיפול בשלושה תחומים עיקריים ברפואת ילדים: מחלות גידוליות (אונקולוגיה), מחלות דם שפירות וממאירות. מחלקת השתלות מח עצם מטפלת במגוון רב של מחלות של מערכת החיסון ומח עצם שטיפול היחיד המרפא הינה השתלה.

  במהלך 2017 הוקמה המחלקה כמעט מחדש, אחרי שעזבו אותה כל רופאיה הוותיקים בבת אחת לפני למעלה משנה. העזיבה אירעה אחרי שנתגלעו חילוקי דעות בינם לבין הנהלת המוסד באשר לדרך התנהלות המחלקה, והרופאים סירבו לקבל כל פשרה שהוצעה להם. אל המחלקה המחודשת צורפו רופאים בכירים חדשים, המטואונקולוגיים מומחים מבתי חולים בישראל ובארה"ב.

  "המחלקה עונה על צרכיהם של ילדים חולי סרטן מירושלים ומיתר חלקי הארץ, ומועסקים בה 11 רופאים המטואונקולוגיים מומחים מהמובילים בישראל בתחומי אונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים, לימפומות ומח עצם, גידולים, סרקומות, לוקמיה ונוירוכירורגיה", מסביר פרופ' יוסי לבר, מנהל המערך להמטואונקולוגיה ילדים בהדסה.

  המערך נחשב לאורך השנים לאחד המתקדמים בארץ, גם מבחינה טיפולית וגם מבחינה מחקרית. "המחלקה להשתלות מח עצם נחשבת למובילה בכל קנה מידה", אומרת פרופ' פולינה סטפנסקי, מנהלת מחלקת השתלות מח עצם, "בשנה האחרונה בוצעו 55 השתלות מח עצם בילדים, מספר שנחשב לגבוה ביותר ברמה הבינלאומית, ובשיעורי הצלחה גבוהים מאוד. כחלק מהמחקר הגנטי והאימונולוגי, תיארנו מחלות חדשות והיינו ראשונים בעולם שריפאו ילדים שסבלו מהן באמצעות השתלה מוצלחת. יש לנו פיתוחים עצמאיים בהדסה ואנחנו לוקחים חלק במחקרים בינלאומיים.

  "מבחינת פיתוח עצמי, אנחנו מפתחים טיפולים תאיים שיתקפו את התאים הממאירים של מערכת הדם. זכינו במענק מחקר מממשלת גרמניה לאחר היכרותם עם העבודה שלנו, ועד כה פרסמנו 17 עבודות בתמיכתם וקיבלנו מענק מחקר לשנים הבאות. העבודות האלו משרתות חולים מכל קצוות העולם ומקדמות את התחום. זה החזון על פיו אנו פועלים: טיפול חדשני ומתקדם לכולם".

  שיתוף פעולה בינלאומי

  בשנה החולפת טיפל צוות המחלקה בכ־80 מקרים חדשים, במחלות מסוגים שונים ובכל סוגי הגידולים. "רוב הטיפולים בסרטן ילדים מתבצעים לפי פרוטוקולים, תוכניות עבודה, אחידים בין בתי החולים בארץ", מסביר פרופ' לבר.

  "הייחודיות של מחלקת ההמטואונקולוגיה בהדסה היא בשיתוף הפעולה ההדוק עם Memorial Sloan Kettering Cancer Center, בית החולים המוביל בעולם בטיפול בסרטן ילדים. שיתוף הפעולה כולל פיתוח פרוטוקולים משותפים ואף השתלמויות - רופא מהמחלקה יטוס בקיץ להשתלמות של כשלושה חודשים בארצות הברית".

  בנוסף, שני בתי החולים עובדים יחד על תוכניות חדשנות ופיתוח התחום של רפואה מותאמת אישית בשיתוף המעבדות הגנטיות של הדסה. "בבית החולים פועלות מעבדות גנטיות יחידות מסוגן המשמשות בעיקר למחקר אך הן גם יישומיות", אומר ד"ר גולדשטיין.

  "בשנים האחרונות הפך האבחון לחלק מרכזי בטיפול. המעבדות מספקות דוח מפורט אשר הופך את האבחון למתקדם, כזה המתבסס על שינויים גנטיים בתאים הממאירים, ומאפשר להתאים את הטיפול הטוב והנכון ביותר לחולה".

  המומחים המובילים בארץ

  בדומה למחלקות אחרות, גם המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים נשענת על המחלקות הנוספות בבית החולים הדסה עין כרם. "אנחנו נעזרים בצוותים של המחלקות השונות, בין אם הם כירורגים, מומחים מתחומים שונים, מכון הקרינה, או המעבדות של בית החולים", אומר ד"ר גולדשטיין.

  מקום משמעותי בתוך המערך יש למחלקה המתמחה בהשתלות מח עצם. "שלושה מן המומחים המובילים בישראל בתחום - עובדים בהדסה", אומר ד"ר גולדשטיין, "הם בעלי ידע וניסיון רב, ובמחלקה כמות מושתלים גדולה במיוחד. חלק מהם משתתפים במחקרים ישראלים ואירופאים".

  ד"ר גל גולדשטיין | צילום: מירי צח

  "הצוות שמטפל בהשתלות ילדים, לרבות ביקורים וקשר שוטף עם המטופלים והמשפחות, הם רק מומחים בהמטואונקולוגיה ילדים", מדגישה פרופ' סטפנסקי. "שני מנהלי יחידות - ד"ר אודי אבן אור, מומחה בהשתלות ילדים שחזר לאחר השתלמות מקנדה וד"ר אירנה זיידמן, המטולוגית ואונקולוגית ילדים וותיקה ומנוסה, מומחית בהשתלות מח עצם, מרכיבים יחד איתי את מערך ההשתלות".

  כשנה לאחר שהוקמה מחדש, פועלת בהדסה המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים ומחלקת השתלת מח עצם, בה פועלים מסביב לשעון הרופאים: פרופ' יוסי לבר, מנהל המערך ההמטואונקולוגי, מתמחה בלימפומות ילדים, השתלת מח עצם ולוקמיה. הוא למד בטכניון ואחר כך נסע לארצות הברית, שם שימש כמנהל קליני של בית החולים סנט ג'וד לסרטן בארה"ב וניהל את בית החולים האוניברסיטאי של יוניברסיטי אוף ניו־יורק.

  לפני כשנה נקרא על ידי הדסה לנהל את מערך ההמטואונקולוגי לילדים בהדסה. את הצוות המרשים מוביל ד''ר גל גולדשטיין, מנהל המחלקה, מומחה בהמטואונקולוגיה ילדים, ופועלים בו ד"ר דן הר לב, מומחה בהמטואונקולוגיה ילדים, מנהל השירות להמטולוגיה וקרישה ילדים, ד"ר דרור רביב, מומחה בהמטואונקולוגיה ילדים, מנהל השירות לגידולים מוצקים, ד"ר שירלי סייג, מומחית בהמטואונקולוגיה ילדים, מנהלת מרפאת מעקב, ד"ר ציפי קורנפלד, מומחית בהמטואונקולוגיה ילדים, מרפאת המטולוגיה וקרישה ילדים, ד"ר רקפת סידליק מושקטל, מומחית בהמטואונקולוגיה ילדים, מרפאת גידולי מח וגידולים מוצקים, ד"ר הודיה כהן, מתמחה בהמטואונקולוגיה ילדים, מומחית ברפואת ילדים.

  פרופ' פולינה סטפנסקי, מומחית ברפואת ילדים, המטואונקולוגיה ילדים והשתלות מח עצם - מנהלת את מחלקת השתלות מח עצם, ובצוותה כאמור ד"ר אודי אבן אור וד"ר אירנה זיידמן.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי