• לב ירושלים

  מרכז הלב המשולב במרכז הרפואי שערי צדק מציע למטופלים את כל מגוון השירותים לבעיות הלב שלהם, בתמיכה של מכשור חדשני וייחודי וצוות מומחים בעלי שם
  07/05/2018 | BrandVoice

  למרכז הרפואי שערי צדק הועבר לאחרונה מבית חולים אחר חולה לב עם הפרעות קצב קשות שגרמו לו לאבד את הכרתו ולהיזקק שוב ושוב להחייאה. הוא נזקק לצריבה דחופה של מוקדי הפרעת הקצב בלב, אך זו יכלה להתבצע רק תוך שימוש בלב מלאכותי שיקיים אותו בחיים בעת ביצוע הצריבה. לא הייתה גישה ללב מכלי הדם ברגליים, שהיו חסומים.

  צוות משולב של מרכז הלב בבית החולים טיפל בחולה בגישה חדשנית ששילבה השתלת מערכת לב מלאכותי דרך עורקי היד ותחת תמיכתה בוצעה צריבה מוצלחת של הפרעות הקצב. בתהליך השתתפו צוותים מתחומים שונים של מרכז הלב: מנתחים, מצנתרים ומומחים לצריבת הפרעות קצב ומרדימי לב, והוא הסתיים בהצלחה רבה.

  פרופ' מיכאל גליקסון בפעולה

  כל זה התאפשר בזכות מערך הלב, המשלב קרדיולוגיה וניתוחי לב. המערך, שהחל לפעול בשערי צדק לפני כחצי שנה, מאגד את כל היחידות העוסקות ברפואת הלב וניתוחי לב ומציע מענה מקיף בכל הקשור ללב. חולי לב שנאלצו לקבל מענה לבעיה בכמה מרפאות שונות, יכולים היום לקבל מענה וטיפול כולל במרכז אחד, בו נמצאים כל המומחים תחת קורת גג אחת, ומתקשרים זה עם זה על בסיס רצוף.

  "מרכז הלב בבית החולים משלב את כלל הגורמים שמטפלים בחולי לב ומהווה את המרכז היחיד מסוגו בירושלים ואחד מהבודדים בארץ", אומר פרופ' גליקסון, מנהל מרכז הלב המשולב בשערי צדק.

  "אנחנו מציעים את כל מגוון הטיפולים, החל מטיפול דחוף באוטם שריר הלב, צנתורים מורכבים לעורקים ולפגמים במסתמים בלב, ניתוחי לב ואבי העורקים מכל הסוגים, תמיכה בלב כושל באי ספיקת לב, טיפולים מתקדמים מכל הסוגים בהפרעות קצב של הלב והדמיה מתקדמת. לרשותנו מערך אשפוז קרדיולוגי הגדול בארץ, ובו כ־60 מיטות, שאף עתיד לגדול בקרוב. במערך יחידות לאשפוז חולי אי ספיקת לב, חולים עם הפרעות קצב, מתאוששים מצנתורים ויחידה לאשפוז כללי, מה שמשפר את מקצועיות הטיפול. בכל אלה אנחנו נבדלים מרוב מחלקות האשפוז הקרדיולוגי בארץ".

  כך מתמקמת ירושלים בלב מפת הרפואה הישראלית, ומציעה טיפולים איכותיים, חדשניים וכוללים לכל מטופלי הלב באשר הם. "כבר לפני שלושים שנה כשהתחלתי את דרכי כרופא, היו עולים לרגל מכל הארץ לירושלים לקבל את הטיפול הרפואי הטוב ביותר. עם הרחבת מגוון השירותים הייחודים בתחום רפואת הלב בשערי צדק אנו מציעים היום לכל תושבי הארץ סל שירותים מקיף ומלא באיכות שאינה נופלת מזו הנהוגה במרכזים מובילים בעולם", אומר פרופ' מיכאל גליקסון.

  קל יותר לטפל נכון

  פרופ' גליקסון, 61, נשוי ואב לשלושה, למד רפואה בירושלים וחוזר אליה אחרי שנים רבות במרכז הרפואי שיבא, שם שימש עד לאחרונה בתפקיד מנהל המכון להפרעות קצב ומשנה למנהל מרכז הלב במרכז הרפואי שיבא. הוא חבר בוועדות של האיגוד האירופי לקרדיולוגיה, היה השנה יו"ר הכנס האירופאי להפרעות קצב, ומזה שנים משמש נשיא משותף של הכנס הבינלאומי להפרעות קצב המתקיים בארץ מדי שנתיים.

  עד לאחרונה כיהן כנשיא האיגוד הקרדיולוגי בישראל. גליקסון הוא פרופסור לקרדיולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ולאחרונה קיבל מינוי כפרופסור מן החוץ ב־MAYO CLINIC, בית החולים המוביל בעולם בקרדיולוגיה. "אני גאה להיות חלק מהמערך המוביל בירושלים ולקדמו לשיאים חדשים", אומר פרופ' גליקסון.

  בששת החודשים מאז הקמתו הוכיחה תפיסת המרכז המשולב את עצמה מעל ומעבר. "כשהכל מאוגד תחת קורת גג אחת קל יותר לרופאים לטפל נכון. המטופל יוצא נשכר ", מבהיר פרופסור גליקסון. אנשי הצוות נמצאים באותו מקום תוך קשר רציף ביניהם, נפגשים מדי יום ולעתים אף יותר לדיונים על חולים שדורשים מעורבות רבה יותר, מה שתורם לטיפול טוב יותר כשכל מומחה ספציפי תורם את חלקו. החולה נגיש לכולם ונמצא במרכז וכולנו עובדים בשבילו".

  מזה שנים שמחלקת הצנתורים של שערי צדק בראשות ד"ר ירון אלמגור, מצנתר מחונן וממובילי החדשנות בנושא צנתורים וטיפול במסתמים בארץ, מהווה את חוד החנית בתחום הטיפולים הפולשניים במחלות של העורקים הכליליים, כמו גם בטיפול צנתורי במומי לב מסתמיים ומולדים, תחום שאותו מוביל ד"ר רפי וולף בעזרת ד"ר דוד מירקין. היחידה היא אבן שואבת לחולים מכל הארץ כמו גם לחברות וממציאים שנעזרים בה בפיתוח ובחינה של שיטות חדשות לטיפול.

  הטיפול בתחום הפרעות הקצב שודרג לאחרונה משמעותית הודות לציוד חדיש ומיומנות בטכנולוגיות ייחודיות. "אנו מבצעים טיפולים מורכבים מכל הסוגים, בהפרעות קצב כולל צריבות מתוחכמות, חלקן תוך שימוש בתמיכת לב מלאכותית, השתלות קוצבים ודפיברילטורים שונים כולל כאלה המקצבים ישירות את מערכת ההולכה של הלב וקוצבים זעירים דמויי קפסולה", אומר פרופ' גליקסון.

  פרופ' גליקסון.

  "כמו כן פתחנו כאן מרכז לשליפת אלקטרודות קוצבים. מרכז נוסף העוסק בבירור מהיר ואיכותי של מקרי התעלפות מתחיל את פעולתו בימים אלה, עם צוות המומחים שלנו להפרעות קצב ד"ר מדינה, ד"ר אילן וד"ר רב אחא".

  הטיפול באי ספיקת הלב בראשותו של ד"ר טל חסין מספק את כל מגוון השירותים לחולי אי ספיקת לב הן באשפוז והן במרפאת חוץ. הדמיית הלב בראשותו של ד"ר אריק וולק כוללת שימוש ב־CT של הלב ו־MRI באמצעות המכשור המתקדם מסוגו בארץ, ומהווה מוקד הפניה ממקומות שונים להדמיות איכותיות של הלב.

  חיזוק מיוחד קיבלה לאחרונה המחלקה לניתוחי לב עם הצטרפותו של דר סאליס תאגר, מנהל המחלקה החדש. המחלקה בניהולו ערוכה לביצוע של כל סוגי ניתוחי הלב כולל ניתוחי אבי העורקים, ניתוחים זעיר פולשניים וניתוחים רובוטיים.

  את כל היחידות מלווה המכון לשיקום הלב בראשות ד"ר יעקב קליין - היחיד בירושלים הפועל בתוך מערך קרדיולוגי - שקולט אליו חולים אחרי התקפי לב, אי ספיקת לב, קוצבים, ומעניק מערכת שיקום ייחודית ומקיפה. המכון עובר בקרוב למשכן חדש מרווח ומפואר מה שישפר עוד יותר את השירות שהוא נותן לתושבי ירושלים והסביבה. לאלה שסיימו את שלב השיקום ולאלה הבריאים שרוצים למנוע חולי בעתיד אנו מציעים את המרכז לרפואת ספורט של שערי צדק הנמצא בארנה בירושלים בראשות פרופ' נעמה קונסטנטיני, כשלצדה יועצים מובילים בתחומם ומתקנים מפוארים לפיתוח הכושר והבריאות.

  ציוד מתוחכם וידע ייחודי

  בשנים הקרובות אנחנו צופים גידול נוסף במספר המיטות המיועדות לחולי לב, בעיקר בתחום הטיפול הנמרץ, מה שיאפשר לטפל ביותר חולים בצנתורים וצריבות מורכבות ולטפל בחולי אי ספיקת לב קשה על ידי תמיכת לב מלאכותי. תנאי האשפוז במחלקה ישופרו ללא הכר. הצנתורים ישתפרו תוך הכנסת אמצעים חדשניים ושילוב עם הדמיות CT ו־MRI, וכך גם ישופרו האמצעים לטיפול פולשני בהפרעות קצב תחת הדרכה של אמצעי הדמיה שונים. בתחום אי ספיקת הלב אנו צפויים להיכנס לעידן של השתלת לב מלאכותי קבוע, המהווה את חוד החנית של הטיפול בחולי אי ספיקה קשים.

  השילוב של צוות מיומן מאוד, ציוד חדשני, טכניקות חדשות וזמינות של מיטות אשפוז רבות מבטיחים את המשך הצמיחה שלמרכז הלב במרכז הרפואי שערי צדק, לרווחת המטופלים מירושלים ומחוץ לה.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי