• מחשבים עלויות: יום הבחירות עולה למשק הרבה מתחת למה שמציגים

  על אף זעקות העיתונים והפוליטיקאים על כך שיום הבחירות עולה לנו בין 3 ל-5 מיליארד שקל, בפועל הוא עולה הרבה פחות • למעשה, חגים עולים למשק יותר, אך עליהם לא מתלוננים. אם כך, ייתכן שכדאי באמת לקרוא ליום הבחירות: יום חג לדמוקרטיה
  03/10/2019 | רוני רימון
  כותרות העיתונים זעקו: "עלות יום בחירות היא 3 מיליארד שקל", יש גם כלי תקשורת שקבעו שהוא עולה 5 מיליארד שקלים. כשרוב תושבי המדינה נחשפים לנתונים הללו הם משוכנעים שיושב לו שר האוצר וחותם על צ'ק של 3-5 מיליארד שקלים כדי לקיים מערכת בחירות נוספת.

  בעיניי, זוהי דמגוגיה היוצאת מבית היוצר של אגף התקציבים באוצר, שתכליתה להביא לקיצוצים דרמטיים בתקציב המדינה. הפקידים מנסים להלך אימים על נבחרי הציבור ועל הציבור כדי להכשיר את הקרקע לצמצום פעולות הממשלה.

  בחירות. חג לדמוקרטיה | צילום: Shutterstock

  ראשית, כדאי להבהיר לציבור שההוצאה הישירה על הבחירות היא קטנה, קטנה בהרבה ומסתכמת בכמה מאות מיליוני שקלים בלבד. ההוצאה הישירה נובעת מתקציב ועדת הבחירות להכשרת הקלפיות, מחשוב, תשלום למזכירי הקלפיות, הסעות, תשלום לסופרי הקולות וכדומה. מדובר בסכום של כ-300 מיליון שקל. 

  בנוסף, המדינה החליטה, בצדק, לצמצם את סכומי התרומות למפלגות כדי להפחית מצבים של "הון-שלטון". קוראים לזה - מימון מפלגות. כל מפלגה זוכה למימון בשווי של כ-1.4 מיליון שקל לכל חבר כנסת - ובסך הכל כ-170 מיליון שקל (יש חישובי חישובים בתוך הסכומים הללו, אבל זהו בערך הסכום).

  בשורה תחתונה יום הבחירות עולה כ-500 מיליון שקל. נכון, יאמר מי שיאמר שב-500 מיליון שקל ניתן לפתור בעיות רבות במדינת ישראל, אך בפועל זה לא קורה. עוד לא קרה, למיטב זכרוני, שהממשלה ביטלה פעולה מסוימת ונוצר עודף שנותב לרווחה, לבריאות או לחינוך. ואם קרה - זה נדיר. הכספים העודפים נשארים באוצר המדינה ומשמשים להקטנת חובותיה של מדינת ישראל.

  אז מאיפה צצו הסכומים של 3-5 מיליארד שקל שכל כך מאיימים על הציבור, שחושב שהממשלה הוציאה אותו מכיסה? כלכלנים מחשבים את יום השבתון בתור הוצאה. אני, הקטן, כופר בכך. רוב המשק לא ניזוק כלל מיום השבתון. ניקח למשל את עובדי המדינה למיניהם. הם לא מגיעים למשרדים - לא קרה כלום. עובדי הרשויות המקומיות לא הגיעו למשרדים - לא נגרם נזק כלכלי. אולי השירות שעובדי מדינה ורשויות מקומיות נפגע - אבל יש בעיני הבדל בין שירות לקוי לבין אובדן הכנסה.

  גם בתחום הפרטי - לא כל היעדרות מביאה נזק ואם כן - מי שסופג אותו הוא המגזר הפרטי. עיקר הנזק הוא המגזר היצרני, בעיקר מפעלים. כן, שם הנזק הוא ברור: מייצרים פחות = מרווחים פחות. אבל זהו המיעוט. אגב, מי שצועק נגד הבחירות הם בעיקר פוליטיקאים שנוח להם לנגח את הממשלה על 3 מיליארד שקל של "עלות הבחירות" ופקידי האוצר. אף אחד מהם לא יזם הענקת פיצוי למגזר היצרני בגין יום הבחירות. אולי הפחתת מס קטנה, אולי הפחתת מע"מ חד פעמית? כלום. העיקר לצעוק.

  ואגב, אלה הצועקים נגד יום שבתון שוכחים, או רוצים לשכוח, שלא בכל שנה מספר ימי השבתון במשק זהים לימי השבתון בשנה שלפניה או בשנה שלאחריה. למשל, בשנה בה חגים ומועדים נופלים באמצע השבוע - הפסד ימי העבודה גדול בהרבה משנה בה ימי החג יוצאים על שישי-שבת. מישהו פעם זעק שהדבר עולה 3-5 מיליארד שקל? ממש לא. אז בואו נתייחס לבחירות כאל חג, חג לדמוקרטיה ולא ניפול מהכיסא כשהחג הזה עולה כמה מאות מיליוני שקלים. לדמוקרטיה יש מחיר, שהוא כאמור נמוך מזה שמנסים לצבוע בפנינו ואני בעד לשלמו, כי כל אלטרנטיבה - גרועה יותר.

  הכותב הינו יועץ אסטרטגי, שותף במשרד יחסי הציבור רימון-כהן.
  בעבר ניהל את קמפיין הבחירות שלן נתניהו ב 2009 ואת קמפיין הבחירות של העבודה בראשות עמיר פרץ בשנת 2006. לאחרונה ניהל את קמפיין הבחירות של עליזה בלוך לראשות עיריית בית שמש יחד עם אסף פאסי

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי