• סין אחראית על 90% מיבוא הזיקוקים לארה"ב; ישראל במקום השני

  מעל מאה אלף טון של זיקוקים צרכו האמריקאים בשנת 2018 והם מהווים חלק מהותי מחגיגות יום העצמאות של ארה"ב • בשנה שעברה היתה ישראל המקור השני לציוד פירוטכניקה לארה"ב כשסיפקה סחורה בשווי 10 מיליון דולר
  04/07/2019 | ניאל מק'קרתי

  בכל שנה, מופעי הזיקוקים הם חלק מהותי מחגיגות ה-4 ביולי, יום העצמאות האמריקאי, ו-40% מהאמריקאים מתכננים להשתתף באירוע כזה השנה, לפי ה-National Retail Federation.

  תעשיית הזיקוקים היא עסק גדול, ורמות הצריכה וההכנסות עולות ביציבות מאז תחילת המאה. מידע של איגוד הפירוטכניקה האמריקאי מראה שבשנת 2000 צרכו האמריקאים 76,100 טון של זיקוקים, והמספר הזה האמיר ל-138,750 טון ב-2018. זה גם עסק די רווחי, ובשנה החולפת, ההכנסות מזיקוקים בארה"ב התקרבו למיליארד דולר. אז מאיפה הגיעו כל הזיקוקים?

  מופע זיקוקים בארה"ב. חלק מהותי מהחגיגות | צילום: shutterstock

  ייבוא זיקוקים האפיל מזמן על הייצור המקומי בארה"ב. ב-2018 אחראית סין על 90% מהיבוא, סכום מסחרר של 325 מיליון דולר מתפוצצים. התלות האדירה של התעשייה על סין הובילה לכך שעסקי הזיקוקים עוצרים את נשימתם לקראת פסגת G20, מפחד של החמרה במלחמת הייבוא בין וושינגטון לבייג'ינג. אם טראמפ יממש את האיום שלו, להוסיף עמלות בגובה 300 מיליארד דולר על היבוא מסין, זה עלול להסתיים בשמיים ריקים מזיקוקים ביום העצמאות האמריקאי של 2020. למרבה המזל, שני המנהיגים הסכימו להתחיל האת השיחות מחדש, והנשיא טראמפ אמר שלא יתקדם עם סוגיית העמלות לעת עתה.

  ישראל במקום השני

  ישראל היא המקור השני לציוד פירוטכניקה לארה"ב ב-2018, עם שווי סחורה בגובה 10 מיליון דולר, לפי מידע מ-WorldCity. גרמניה במקום השלישי, עם 6.48 מיליון, לפני ספרד במקום הרביעי עם 5.51 מיליון.

  המדינות האחראיות על ייבוא זיקוקים לארה"ב | עיבוד תמונה: STATISTA

  בשנה האחרונה ציין הוושינגטון פוסט שיש אדם אחד שאחראי על סחר הזיקוקים בין ארה"ב לסין. האדם הזה, דינג יאן ז'ונג, המכונה "מר דינג". על פי ההערכות, הוא שולט ב-70% מכל הזיקוקים שנכנסים לארה"ב, ו-72 מכולות שלו נכנסות למדינה בכל יום. נדמה שהוא, יותר מכל אדם אחר, נשם לרווחה אחרי דיוני הסחר ב-G20.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי