• שובר שיוויון: המיליארדרים האלה רוצים שהעשירים ישלמו יותר מיסים

  שיעור מס שולי של 70%. מס עזבון של 77%. מס של 3% על כל דולר שמעל מיליארד דולר בשווי הנקי - אלה הן רק חלק מהתוכניות למיסוי האולטרה-עשירים בארצות הברית • כעת, מצטרפים אליהן גם מיליארדרים שתומכים בהעלאת המיסים כדי לצמצם את אי-השוויון
  22/10/2019 | קרטר קודריט

  שיעור מס שולי של 70%. מס עזבון של 77%. מס של 3% על כל דולר שמעל מיליארד דולר בשווי הנקי. בזמן שתוכניות שונות למיסוי האולטרה-עשירים בארצות הברית תופסות תאוצה ומחממות קיטור בשיח הפוליטי האמריקני - ואחרי דיווח שהתפרסם לאחרונה על כך ש-400 עשירי אמריקה של פורבס שילמו שיעור מס נמוך יותר מקבוצות הכנסה אחרות בשנה שעברה - מיליארדרים רבים התקשו להתייחס לעצם הגידול בהון שלהם עצמם לבין אי-השוויון בהכנסות. 

  לפחות תריסר מיליארדרים הצהירו בפומבי שהם מסכימים כי על האולטרה-עשירים  לשלם יותר מיסים. ביום שני, יו"ר Salesforce והמייסד מארק בינוף ערך כינוס של מומחים ומיליארדרים אמריקנים שקראו להעלאת המסים על בעלי ההון. יזם התוכנה מקליפורניה, שדורג במקום ה-93 ברשימת 400 עשירי אמריקה של פורבס שפורסמה מוקדם יותר החודש, כתב כי "הגדלת המיסים על אנשים בעלי הכנסה גבוהה כמוני תעזור לייצר טריליוני דולרים שאנו זקוקים להם נואשות כדי לשפר את החינוך, שירותי בריאות והמלחמה בשינויי האקלים".

  באפט. הצהיר כי צריך לנכות מס גבוה יותר מהכנסותיו. צילום: shutterstock

  הוא לא המיליארדר היחיד שגרס כי על האולטרה-עשירים לשלם יותר. ביל גייטס ו-וורן באפט, האמריקאים מספר 2 ו-3 העשירים ביותר, הם התומכים העשירים ביותר במס העיזבון המוטל על נכסי האנשים שמתו. באפט דגל במיסוי גבוה יותר על העושר לפני שנים ובשנת 2017 אמר ב-CNBC כי ההעלאה המוצעת של מס העיזבון הייתה "טעות איומה". גייטס בפברואר כינה את עצמו "התומך הגדול ביותר בכך שמס הכנסה יגבה יותר כסף". אחרים, כמו ג'ורג' סורוס והנדבן והיזם בדימוס אלי ברוד, תמכו במעין מס עושר, שינוקה מהשווי הנקי של משלם המיסים.

  מה שבטוח, אלה המבקשים שיעורי מס גבוהים יותר הם רק חלק קטן מיותר מ-600 מיליארדרים בארצות הברית. ויש כאלה שרוצים את ההפך הגמור, המחפשים באופן פעיל שיעורי מס נמוכים יותר עבור עצמם והעסקים שלהם. המשקיע קרל איקאהן מעביר את עסקיו מניו יורק לפלורידה במרדף אחר מיסים נמוכים יותר; על פי הדיווחים, דייוויד טפר, לשעבר תושב ניו ג'רזי, עשה זאת גם בשנת 2015. חלקם, כמו הטיטאן הטכנולוגי מייקל דל, אומרים ששיעורי מס גבוהים יותר ישלחו דולרים לממשלה שהיו מנוהלים טוב יותר בידי פילנתרופים. אפילו לאחר שהודה לפני מספר שבועות בשאלות ותשובות בשידור חי כי "ברמה מסוימת לאף אחד לא מגיע שיהיו [מיליארד דולר]", אמר מארק צוקרברג, "ברמה מסוימת זה לא הוגן, אבל זה אולי אופטימלי או טוב יותר מהאלטרנטיבה. האלטרנטיבה היא שהממשלה בוחרת את כל המימון".

  מרבית האמריקנים מפוצלים בדעותיהם בנושא המיסים. בסקר של מרכז המחקר של Pew נמצא כי בעוד ש-79% מהדמוקרטים הם בעלי השקפות שליליות על חוקי המס של המדינה, 71% מהרפובליקנים מסכימים איתם.

  למבקרים, כתב ברוד ביוני, "אני לא דוגל בקץ למערכת הקפיטליסטית שהניבה כמה מהרווחים הגדולים ביותר בשגשוג וחדשנות בהיסטוריה האנושית. אני פשוט מאמין שהגיע הזמן של אלה מאיתנו עם עושר רב להתחייב לצמצם את אי השוויון בהכנסות, החל מהדרישה למיסוי בשיעור גבוה יותר מכולם".

  לרשימת תריסר המיליארדרים, לפי סדר השווי הנקי שלהם, שהפגינו תמיכה במיסים גבוהים יותר על האולטרה-עשירים בשנתיים האחרונות, לחצו

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי