• שקט מתוח: כך המחאה הלבנונית עלולה להתפתח למלחמת אזרחים

  ההפגנות הלבנוניות הפוטוגניות, שפרצו ככל הנראה באופן ספונטני תוך הישענות על הרשתות החברתיות, לא יביאו פתרון לבעיות הכלכליות של לבנון • אבל הנחישות העממית עשויה לאיים על חיזבאללה שעלול לגרור גם את ישראל אל מעגל האלימות
  23/10/2019 | אלון לוין ויובל בוסתן, סיקור ממוקד

  המחאה העממית הנרחבת בלבנון היא המחאה הגדולה במדינה מאז זו שהתקיימה ב-2005 והביאה לסילוק הצבא הסורי משם. היא נחשבת ללא-אלימה ולכזו הזוכה לתהודה חיובית בכל העולם. הרשתות החברתיות מלאות בסרטוני הזדהות עם הלבנונים, שהטריגר ליציאתם לרחובות היה מס של 20 סנט ליום שהממשלה רצתה להשית על אזרחיה בשל שימוש בשיחות טלפון דרך תוכנות חינמיות כמו וואטסאפ.

  ההכנסות מתקשורת, כמו גם מענפים אחרים ירדו בלבנון, והמדינה שכורעת תחת נטל של חוב של 140% תוצר, אבטלה רחבה, גירעון תקציבי שנתי של 7% תוצר ובעיות כלכליות נוספות - מחפשת דרכים להזרים כספים לקופה הריקה. לפי חלק מההערכות, לבנון עשויה להגיע לחדלות פירעון עוד השנה.

  הצבא הלבנוני לא חושש להתעמת עם חיזבאללה | צילום: shutterstock

  כבר עתה ישנה תנועה ערה אל מחוץ למדינה של כסף של עשירי המפרץ ומדינות אחרות שנהנים מהחיסיון הבנקאי הלבנוני. ענף הבנקאות הוא אחד מהענפים הכלכליים החשובים ביותר בלבנון לצד כספים שמזרימים לבנונים עשירים בחו"ל למשפחותיהם וענף תיירות שידע ימים טובים יותר, ולכן בצל המחאה מתרחש תהליך של כדור שלג כלכלי שעשוי להביא לקריסה במדינה.

  הלבנונים מפנים אצבע מאשימה לאליטות הפוליטיות הוותיקות שמנהלות את המדינה לפי מפתח עדתי. גם ההנהגה הסונית בראשות רה"מ סעד חרירי, גם מנהיג הדרוזים ג'ונבלאט וגם מנהיג השיעים והחיזבאללה חסן נסראללה - חוטפים מן המפגינים. אולם ככל שנוקפים הימים נראה שהמפגינים מוחים באופן דומה למקביליהם בעיראק נגד ההשפעה האיראנית החזקה. האיראנים נחשבים למי שבגללם לבנון חשופה לסנקציות מערביות כל הזמן, במסגרת המלחמה הכלכלית של האמריקאית באיראנים, והחיזבאללה נתפס כמי שמרוקן את הקופה הציבורית כדי לממן את פעילותו לאחר הקיצוצים העמוקים שהוא סופג מאיראן.

  האתגר של חיזבאללה

  תופעה מעניינת שנצפתה בסרטונים ברשתות החברתיות היא של הפעילות של הצבא הלבנוני לטובת המפגינים, תוך שאולי לראשונה בהיסטוריה, ובוודאי בשני העשורים האחרונים, הוא לא חושש להתעמת עם אנשי חיזבאללה. בשנים האחרונות השקיעו האמריקאים מאות מיליוני דולרים בשיפור הצבא הלבנוני, כולל מסוקים, טנקים ואימונים.

  מפגינים בלבנון. המחאה זוכה לתהודה חיובית בעולם | צילום: shutterstock

  באותו זמן מוצא עצמו החיזבאללה במצב כלכלי הולך ומתדרדר. הוא צמצם את הכוח הסדיר שלו בצורה דרמטית, הפחית אימונים ומנסה לשמר על עליונות פנים-לבנונית כדי להרתיע את העדות האחרות. אולם לאור פערי העוצמה המצטמצמים והמחאה חוצת המגזרים, החיזבאללה עומד בפני אתגר לעליונותו הצבאית בלבנון

  במסגרת כללי המשחק הנהוגים בלבנון מאז 2006 נסראללה מאיים על ישראל בהתקפה באמצעות המערך הרקטי המשוכלל שלו (באופן יחסי), אולם בשל איום בתגובה ישראלית הרסנית יותר מ-2006, מאיימות העדות האחרות ובראשן הסונים, חלק מהנוצרים והדרוזים - במלחמת אזרחים. מצד שני, ניסיון לפרק את החיזבאללה מנשקו, כפי שאירע ב-2008 יביא את החיזבאללה להתנגד באופן שעשוי לדרדר למלחמת אזרחים. מתוך הגבולות הללו יכול היה החיזבאללה מצד אחר לשגשג בתוך המערכת הפוליטית הלבנונית תוך שהוא משמר את עליונות הצבאית הפנים-לבנונית, ומצד שני מורתע מול ישראל ולא מעז לפעול, אלא באופן מוגבל ביותר ורק כתגובה לפעולה ישראלית.

  כללים אלה נהגו כל זמן שהחיזבאללה יכול לשמר את עליונותו. אולם היחלשותו הרב ממדית - הן מבחינה כלכלית, הן מבחינת היקף הכוח והן מבחינה תדמיתית כמי שהיה שותף מלא לטבח הנורא בסוריה - ובפוגשו צבא לבנוני שמתחזק ונהנה מגב עממי רחב, עשוי הארגון השיעי לקבל תכתיבים חדשים שיאפשרו עיצוב חדש של כללי המשחק הלבנוניים. אחרת, לבנון תשקע באלימות, וישראל עשויה למצוא עצמה מעורבת בכך.

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי