• עישון ללא עשן

  משרד הבריאות בניו זילנד עתר נגד IQOS של פיליפ מוריס בטענה שהוא מפר את החוק למען סביבה נקייה מעישון • בית המשפט דחה את העתירה וקבע כי המוצר, שמאפשר עישון ללא בעירה, כנראה מזיק פחות מסיגריות רגילות
  29/04/2018 | BrandVoice

  פיליפ מוריס, חברת הטבק המובילה בעולם, מובילה בשנים האחרונות חזון חדשני לעתיד ללא עשן. החברה עורכת טרנספורמציה משמעותית עם מוצרים כמו IQOS, שמבוססים על חימום טבק ולא על בעירה. כתוצאה מכך, למוצרים אלה השפעה פחות מזיקה לבריאות עבור מעשנים שמחפשים חלופה לסיגריות רגילות.

  במהלך העשור האחרון הושקעו למעלה מ-3 מיליארד דולר לטובת מחקר ופיתוח התחום על ידי כ-400 חוקרים ומדענים שגויסו לצורך העניין. החברה פועלת להעלות את המודעות בקרב הציבור, ומפרסמת באופן שוטף מתודולוגיות מדעיות שעליהן מבוסס פיתוח המוצר וכן ממצאי מחקרים עצמאיים ולא תלויים - כחלק ממדיניות של שקיפות מלאה. במסגרת זו, פרסמה החברה את מחקריה בלמעלה מ-200 מאמרים מדעיים מאז שנת 2011.

  iqos של פיליפ מוריס | צילום: מתוך האתר

  עיקר מאמציה של פיליפ מוריס בימים אלו מתמקד בזירה של הפחתת סיכון ופיתוח מערכת טבק המבוססת על חימום ולא שריפת טבק. IQOS, מוצר הדגל של החברה, מחמם אך אינו שורף את הטבק, כך שלא נפלט עשן ואפר אלא אדים שמנטרלים את ריח העשן המוכר לנו מסיגריות רגילות.

  על אף שהחברה ביצעה מחקרים רבים לביסוס ה-IQOS כמוצר מופחת סיכון, במדינות מסוימות מסרבות הממשלות לקבל את הממצאים, וביניהן ניו זילנד. משרד הבריאות הניו זילנדי החליט בשנה שעברה לעתור נגד פיליפ מוריס על הפרת החוק "סביבה נקייה מעישון". המשפט שהתנהל בשנה האחרונה הוכרע לפני שבועות ספורים בהפסד למשרד הבריאות.

  הדיון בבית המשפט, שהסתיים בניצחונה של פיליפ מוריס, מציף את ההזדמנות החקיקתית לעדכן את המסגרת הרגולטורית הקיימת בנוגע לעישון. החידושים בתחום מציעים למעשנים מבוגרים אלטרנטיבות מזיקות פחות לעישון, והחקיקה מתעדכנת בהתאם. אחרי החשדנות ההתחלתית, ניו זילנד, כמו מדינות רבות לפניה, מאמצת מוצרים נטולי עשן ומבוססים מדעית.

  מוצר טבק מופחת סיכון

  על פי החוק בניו זילנד, חל איסור על מכירה או ייבוא למכירה של מוצרי טבק המוגדרים כמוצרים ללעיסה או שימוש אוראלי אחר, למעט עישון. בחודש מאי 2017 הגיש משרד הבריאות המקומי תביעה נגד פיליפ מוריס בגין שתי הפרות של חוק סביבה נקייה מעישון במדינה.

  פיליפ מוריס טענה כי HEETS, יחידות הטבק לחימום של IQOS, מיועדות לשאיפה ולא ללעיסה או למציצה, כהגדרתם בחוק. בנוסף טענה החברה כי בהתבסס על ראיות מדעיות שהצטברו עד כה, מעבר מלא של מעשנים ל- IQOS עשוי להציג סיכון מופחת לנזק, לעומת עישון סיגריות רגילות.

  בהחלטתו, קבע השופט כי IQOS ויחידות הטבק לחימום HEETS אינם אסורים לשיווק בניו זילנד, שכן הם אינם מוצרי טבק ללעיסה ולא מיועדים לשימוש אוראלי אחר. השופט אף קבע כי איסור על שיווק המוצר מנוגד למטרת החוק וכי על אף שיחידות הטבק לחימום HEETS אינן נטולות סיכון הן אינן מזיקות כמו סיגריות רגילות.

  "ניתן לומר שהשימוש ב-HEETS, גם אם יש קשור לסיכונים בפני עצמו, אינו פוגע או עם פוטנציאל פגיעה כמו לשימוש בסיגריות רגילות. הממצא הזה הולם את השימוש המצוינים בפסקאות הרלוונטיות בחוק לסביבה נקייה מעישון", כתב השופט המכהן בתיק, ג'. באטלר.

  בעקבות פסיקת בית המשפט הודיעה ממשלת ניו זילנד כי בכוונתה לגבש רגולציה ספציפית למוצרים דוגמת IQOS, בנפרד מרגולציה על סיגריות רגילות. פיליפ מוריס נערכת לקראת החלטת ה-FDA האמריקאי, האם לאשר את שיווקו של IQOS כמוצר טבק מופחת סיכון לציבור המעשנים המחפש חלופה לסיגריות רגילות. ההחלטה אמורה להתקבל לקראת סוף שנת 2018.

  במדינות רבות בעולם, לרבות בארצות הברית ובאנגליה, קיימת הכרה הולכת וגוברת בכך שלא כל מוצרי הטבק ומוצרים אחרים הכוללים ניקוטין מציבים את אותו סיכון, וכי סיגריות מציבות את הסיכון הגבוה ביותר. בהתאם לכך, הרגולציה והמיסוי מגובשים כך שהם מכירים בהבדלים בין המוצרים.

  בישראל החליטה הממשלה להגביל את הגישה של המעשנים למוצרי טבק חדשים ללא עשן באמצעות רגולציה ומיסוי זהים לסיגריות רגילות. מדיניות מחמירה זו עומדת בניגוד לעמדתן של ממשלות רבות ברחבי העולם, ומבלי לבחון באופן מעמיק את המדע העומד בבסיסם של מוצרים אלה.

   

 • גלריות
  מדורים
  דירוגים
  ראשי